poniedziałek, 18 listopada 2013

Zabawy z dzieckiem - gdy mama jest zmęczona.

Drogie Mamy, chciałabym podać Wam kilka pomysłów na zabawy z Waszym maluszkiem, kiedy jesteście zmęczone i jedyne, o czym marzycie to odpoczynek. 

Gdy mama jest zmęczona, często towarzyszy jej rozdrażnienie, ogólne osłabienie, a nawet złość. Co wtedy zrobić?


Mama nie ma siły, a dziecko ma gorszy dzień. Scenariusz, w którym najchętniej poszłybyśmy spać i marzymy o chwili samotności. Ale jeśli nie ma takiej opcji?W takiej sytuacji najlepiej jest... zainteresować czymś dziecko;) 
Przenieść jego uwagę na coś, co chociaż na chwilę je uspokoi. Moja skuteczna metoda to…zmiana tonu głosu. Jeśli chcesz, aby dziecko zwróciło na coś uwagę, najpierw powiedz mu, co będziecie robić. Pokaż mu zabawkę, usiądź lub połóż się przy niej z dzieckiem i powoli, ciepłym i miłym głosem mów do dziecka, bawiąc się z nim, jednocześnie manipulując zabawką, tak, aby go zainteresowała. Zmęczona mama ma się bawić? Myślę, że to mniej Cię zmęczy niż noszenie czy bujanie dziecka lub robienie czegoś, co nie zmienia sytuacji, a jeszcze bardziej ją pogarsza. Jeśli dana czynność nie skutkuje, zmień ją. Nie próbuj robić niczego na siłę, bo to jeszcze bardziej Cię zmęczy i zestresuje. Kiedy dziecko potrzebuje noszenia i tulenia to pamiętaj, przytulanie jest dobre na wszystko! :) 

Rozmowa z dzieckiem :)
Amelka miała wtedy 7 tygodni.
Co zrobić, kiedy w danej chwili dziecko jest bardzo aktywne? Na początek dobrze będzie, jeśli damy mu szansę się wyszaleć ;) Po szaleństwach, wesołym brykaniu  stopniowo możemy je wyciszyć. Metoda ze stopniowym ściszaniem głosu i zmianą dotychczasowej zabawy u mnie zawsze skutkuje. Jeśli chcę, aby dziecko było nieco spokojniejsze, zabieram ze sobą ulubione bajeczki, kładziemy się razem na łóżku. Opowiadam dziecku, czytam spokojnym, lekko ściszonym głosem, razem wskazujemy palcami ciekawe obrazki. Leżąc razem i Ty i Twoje dziecko zrelaksujecie się przez chwilę.
Postaraj się ograniczyć bodźce, wyłącz radio, telewizję, możesz włączyć relaksacyjną muzykę, jeśli lubisz.
Leżąc z dzieckiem lub trzymając je w objęciach możesz zachęcić je, do oglądania Twojej twarzy z bliska. Uśmiechaj się, przemawiaj cicho, posłuchaj, co Twoje dziecko ma Ci do powiedzenia. 


Leżąc na łóżku możesz także zastosować tak zwane zabawy paluszkowe. Na przykład namaluj długopisem na opuszkach swoich palców buźki i pokazuj je dziecku, opowiadając przy tym ciekawą historyjkę. Do zabaw paluszkowych zaliczamy także dobrze znaną „Sroczkę, która kaszkę ważyła” i inne, podobne;)


Pacynki i mini teatrzyk. Leżąc z dzieckiem możesz pobawić się z nim pacynkami, jeśli nie masz gotowych, możesz je wykonać ze skarpetek czy rękawiczek.

A jeśli Twoje dziecko bawi się na podłodze czy na macie, a Ty jesteś zmęczona, rozłóż obok kocyk, weź poduszkę i połóż się. Uśmiechaj się do maluszka, mów do niego czule. Odpoczniesz przez chwilę, a dziecko będzie czuło Twoją bliskość.


Jeśli spędziłaś większość czasu z dzieckiem w domu i nie masz pomysłu na kolejne zabawy, to po prostu zmień otoczenie... weź dziecko na krótki spacer. Świeże powietrze bardzo dobrze zadziała na Was oboje. Możesz wziąć dziecko do wózka, w chustę (gwarancja wyciszenia się), nosidełko czy po prostu na rączki, jeśli idziecie na chwilę. Po powrocie będziesz czuć się o niebo lepiej.

A gdy pogoda nie sprzyja, patrzenie w okno jest dla dzieci także niezłą frajdą. Pokazuj dziecku poruszające się samochody, fruwające ptaki, ludzi i opowiadaj mu, co widzisz, ciepłym, spokojnym głosem. Jeśli zainteresujesz dziecko, z pewnością, choć przez chwilę będzie zachwycone.

Maluchy lubią oglądać zdjęcia. Usiądźcie razem wygodnie i obejrzyjcie albumy. Daj dziecku do rączki kilka zdjęć i opowiadaj mu kogo widzicie na zdjęciu, cokolwiek Ci fantazja podpowie ;) Siedząc wygodnie, będziesz miała chwilę, aby się zrelaksować.

Możesz też puścić dziecku ulubioną bajkę w telewizji czy na laptopie (pamiętaj, że dzieci mogą oglądać TV od 2 roku życia i to z odpowiednimi ograniczeniami czasowym) Dobrze też oglądać z dzieckiem. Ja jestem zwolenniczką wymyślania zabaw, choćby plastikowymi kubeczkami w kuchni, czy innymi domowymi sprzętami, niż siedzenia z dzieckiem przed komputerem czy telewizorem. Nie uważam, że jest to coś złego, bo przecież wspólne oglądanie bajek także jest miłą zabawą, pamiętajmy jednak, aby zachować w tym umiar.

Jeśli długo nosiłaś dziecko, spróbuj zorganizować mu zabawę w łóżeczku czy w kojcu. W bezpiecznym miejscu, gdzieś, gdzie będziesz mogła na chwilę zostawić malca, a sama położyć się obok na kilka minut.

Zrób dziecku dłuższą kąpiel. Większość dzieci uwielbia się kąpać. Plusk wody uspokaja. Uśmiechnięte dziecko potrafi poprawić mamie humor, nawet, jeśli jest bardzo zmęczona. A kąpiel dziecka to zazwyczaj bardzo przyjemny rytuał na koniec dnia.

Kończąc, drogie Mamy, życzę Wam abyście potrafiły, choć na chwilę znaleźć czas na odpoczynek bawiąc się z dzieckiem! Pamiętajcie też, żeby znaleźć w ciągu dnia chwilę tylko i wyłącznie dla siebie, ale o tym już w innym poście w przyszłości. 


4 komentarze:

 1. Kąpiele wykorzystywałam szczególnie w upalne dni, gdy Mała była marudna, chyba gorąco jej też dokuczało... Wtedy nawet dwa razy dziennie ją kompałam...

  OdpowiedzUsuń
 2. Całe szczęście nasze maluchy potrafią się przez jakiś czas (nie zawsze jest tak kolorowo) zająć sobą i pozwolić nam na odrobinę relaksu na sofie ;) Oj potrzeba tego czasu wolnego, bo można oszaleć :P

  http://majerankowo.pl

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Choć czasem bywa ciężko, mama powinna znaleźć codziennie chwilę wytchnienia i czas tylko dla siebie, jak to się mówi: szczęśliwa mama = szczęśliwe dziecko ;)
   Pozdrawiam!

   Usuń