poniedziałek, 30 grudnia 2013

Podróż pociągiem z dzieckiem.

Kiedyś, gdyby ktoś mi powiedział: wsiądź z dzieckiem do pociągu i jedź przez całą Polskę, powiedziałabym, nigdy! Teraz, choć trochę stresu to kosztuje, jadę chętniej.

Wiele razy jechałam z moją córcią pociągiem, raz były to krótkie trasy, takie 3-4 godzinne. Częściej, jednak pokonywaliśmy z dzieckiem długie trasy, nad morze, około 15 godzin.  Tyle godzin w pociągu z dzieckiem i to jeszcze w zimie? Dla mnie to najlepszy sposób na pokonanie takiej odległości. Samolotu z córcią jeszcze nie próbowałam.

Podróż pociągiem - grunt to odpowiednie przygotowanie.

Przed wyjazdem powiedz dziecku, że będziecie jechać pociągiem. Możesz pokazać mu pociąg na obrazku, w bajce czy na zdjęciu. Mów o podróży z entuzjazmem, tak aby dziecko mogło kojarzyć podróż z czymś miłym i ciekawym. Zrelaksuj się przed podróżą. Ważne, abyś była spokojna i odpowiednio przygotowana. Prawdopodobieństwo, że w trakcie podróży się nie wyśpisz jest bardzo duże, więc jeśli to możliwe wypocznij przed wyjazdem. W nocy, dziecko w pociągu powinno spać jak zwykle, ale należy wziąć pod uwagę, że pociąg może hałasować. Jeśli jedziecie kuszetką, współpasażerowie też mogą zachowywać się głośno. Tym bardziej polecam przedziały sypialne. Pamiętaj, aby Twoje dziecko było wypoczęte przed podróżą. Gdy dojedziecie na miejsce, daj dziecku kilka dni na odpoczynek. Długie podróże bardzo męczą nasze pociechy, nawet jeśli prześpią całą podróż. 

Kilka rzeczy, które warto przemyśleć przed wyjazdem:

1. Bagaże - jeśli wyjeżdżacie na długo i musicie zabrać dużo walizek, może być ciężko. Moim sposobem na wiecznie za duży bagaż jest to, że dzień przed wyjazdem wysyłamy kurierem paczkę do rodziny, a do pociągu zabieramy tylko bagaż podręczny - a jest to kilka toreb.

2. Nocą czy w ciągu dnia - jeśli jedziecie w długą trasę, najlepiej jest pojechać nocą. Popołudniu wsiadacie do pociągu, rano jesteście na miejscu. Jeśli czeka Cię krótka trasa najlepiej jechać w dzień. Wybieraj moment, w którym Twoje dziecko jest wypoczęte i najedzone. Sama najlepiej znasz tryb swojego maluszka. Gdy wsiądziecie do pociągu, dziecko potrzebuje trochę czasu żeby się zaklimatyzować, a jeśli będzie zmęczone, może tylko zacząć bardziej marudzić. Wtedy będzie Ci ciężej je uspokoić. Choć niektóre maluszki mogą wręcz uspokoić się na długą chwilę w tak ciekawym dla nich miejscu, jakim jest pociąg.
Gdy wybierasz się w podróż w dzień, bez rezerwacji miejsc, zwróć uwagę na porę dnia, o której jedziesz. Wybierz porę, kiedy pociąg nie będzie zatłoczony. Gdy będzie duży ruch i mało miejsca, lepiej wtedy nie jechać. 

3. Miejsce w pociągu - gdy jedziecie w nocy, najlepszy będzie przedział sypialny. Daje najlepszy komfort. Są dwa łóżka i umywalka. Macie przedział tylko dla siebie i nawet gdy maluszek płacze, nikomu to nie przeszkadza. Drugi najlepszy w kolejności wybór to podróż kuszetką. Najczęściej jedzie w niej 6 osób. Według mnie najlepsze miejsce na podróż z dzieckiem to łóżko środkowe. Nie musisz się pochylać nad dzieckiem i nie musisz się wspinać po drabince na samą górę. Gdy wsiadacie z dzieckiem do kuszetki, powiedzcie swoim współpasażerom, że jedzie z Wami maluszek, żeby nie byli zdziwieni, gdy usłyszą w nocy płacz.
W krótkiej trasie, jeśli jedziesz pociągiem bezprzedziałowym najlepiej jedź pierwszą klasą. Jeśli jedziesz drugą klasą zadbaj o to, aby mieć dwa wolne miejsca, będzie Ci wygodniej i unikniesz dodatkowego stresu. W przedziale, też warto mieć zarezerwowane dwa miejsca. Gdy moja córka była mniejsza, zabierałam ją w przenośnym foteliku samochodowym. Gdy z niego wyrosła, zabieram ją w chuście lub po prostu na rączkach. 

4. Zabawki - ponieważ kilkunastogodzinna podróż nocnym pociągiem to nie tylko spanie, przygotuj dla dziecka jego ulubione zabawki. Weź także nowe lub takie, którymi Twój maluszek dawno się nie bawił. Ciekawy sposób na zabawę z dzieckiem w pociągu to między innymi - obserwowanie tego co a oknem, czytanie i oglądanie bajek. Ostatnio przed wyjazdem kupiłam dla córki kolorowankę z naklejkami. Było w niej chyba 100 naklejek. Świetny pomysł na dłuższą zabawę. My ozdobiłyśmy ścianę w pociągu i zostawiłyśmy po sobie pamiątkę.

5. Jedzenie - jeśli karmisz wyłącznie piersią, nie masz problemu. Jeśli dziecko jest starsze, koniecznie zabierz ze sobą jego ulubione przekąski, ciepłą wodę w termosie, sama wiesz najlepiej co Twoje dziecko uwielbia jeść. Lepiej mieć więcej niż mniej. 

Jeśli podróż z dzieckiem jest dla Ciebie stresująca, postaraj się zaplanować wcześniej to co najważniejsze. Jak pisałam wcześniej, lepiej unikać bardzo zatłoczonych przedziałów. Wiele rzeczy jesteś w stanie przewidzieć. Pomyśl o plusach i minusach takiej wycieczki. Każda podróż może być niesamowitą przygodą i ja to tak traktuje. Przeszłam już przez płacze w podróży i wiem, że dziecko, nawet po długim marudzeniu w końcu zasypia i śpi słodko jak zwykle. Jeśli w podróży stresuje Cię otoczenie i obserwatorzy wokoło, zadbaj o swoją prywatność i wybierz przedział sypialny. 

Niebawem czeka mnie kolejna długa podróż pociągiem. Jak będzie, nie wiem! Ale mam dobre nastawienie. A Wam życzę samych przyjemnych podróży z rodzinką!Moja strona na facebooku: https://www.facebook.com/MamaDajeRade

2 komentarze:

  1. Podziwiam:) mnie czeka podróż 12 godzinna z maluchami,ale promem;) płyniemy nocą i jest o tyle dobrze,że będziemy sami w kabinie,ponieważ młodszy (9msc-y) to nocny marek ;-o :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo przydatne informacje :) skorzystam z nich na pewno. Czeka mnie 9 godzinna podróż pociagiem z dwoma przesiadkami (i tego sie najbardziej boje). Co do promu, to już mamy taką wyprawę za sobą :) w nocy i z powrotem w dzień, sama frajda:) dziecko zachwycone, miało 10 msc. teraz ma prawie 2 :) więc wiele rzeczy z głowy.

    OdpowiedzUsuń