czwartek, 13 marca 2014

Rozwój motoryczny. Co się zmienia, gdy dziecko zaczyna samodzielnie chodzić.

Zanim Amelka zaczęła chodzić, słyszałam dużo komentarzy o tym, co to będzie jak już zacznie. Najczęściej, że trzeba mieć wtedy, przynajmniej na początku, "oczy dookoła głowy". Z czasem, gdy i mi przyszło doświadczyć widoku pierwszych samodzielnych kroków mojej córci, potwierdzam, miejcie oczy dookoła głowy ;) 

Pierwsze kroczki, a później samodzielne chodzenie to ogromny skok rozwojowy w życiu dziecka. I choć dziecko zaskakuje nas nową umiejętnością czasem z dnia na dzień to poszczególne zdolności ruchowe u dziecka powstają stopniowo. Czasem nawet nie zdajemy sobie sprawy z ilości procesów zachodzących w rozwoju zdolności dziecka. Nowa umiejętność powstaje poprzez koordynacje umiejętności percepcyjnych i ruchowych naszego maluszka. 

Samodzielne przemieszczanie się, to dla dziecka radość, wiele nowych możliwości rozwoju i przede wszystkim chęć poznawania. Dla rodzica z kolei to wielka radość i nowe obowiązki. Dzieciątko, niedawno spędzało jeszcze większość czasu na rączkach, czy spokojnie leżąc lub siedząc, teraz stawia pierwsze samodzielne kroki.  Mimo, że dziecko jest już bardzo samodzielne, ciągle potrzebuje maksimum naszej uwagi. Jesteśmy dla dziecka bezpieczną bazą, od której ono na chwilę odchodzi, żeby później z radością i uśmiechem na twarzy wrócić. To pierwsze próby samodzielności u dziecka. Rodzic w tym czasie powinien wspierać dziecko i dawać mu jak najwięcej możliwości do poznawania świata. Teraz dziecko samo może wybrać miejsce, gdzie chce pójść, wybrać rzecz, którą chce dotknąć i osobę, do której chce przyjść. 

Zmiany, zmiany, zmiany:

1. W wózku. Ooo tak! Siedzenie w wózeczku było przyjemne do czasu... ;) Teraz gdy, przecież można iść samodzielnie, siedzenie przez dłuższy czas w wózku jest dla dziecka nudne, do momentu aż się zmęczy chodzeniem. Początki bywają trudne, szczególnie, gdy mały szkrab chce samodzielnie maszerować po betonie, a jego kroki nie są jeszcze aż tak stabilne. Każde potknięcie i serce szybciej zaczyna bić ;) 

2. W sklepie. Wszystko chce dotknąć, wszystko wziąć do rączki, a potem wyrzucić :) I to jest świetna zabawa, tyle że pod ścisłą kontrolą rodzica. Nigdy nie wiadomo, co wpadnie dziecku w ręce i co zechce wziąć do buzi. 

3. W domu. Powinniśmy zabezpieczyć nieco miejsca, które mogłyby być dla dziecka zagrożeniem. Nie zawsze da się odgrodzić dostęp np. do kontaktu. Na szczęście są od tego specjalne zabezpieczenia. Dziecko w domu chętnie będzie zaglądać do szuflad, szafek, wyciągać z nich rzeczy i przenosić je z pokoju do pokoju ;) Muszę przyznać, że odkąd moja córka chodzi to ciężko utrzymać mi porządek w ciągu dnia. Non stop potykam się o jakieś nowe przedmioty zostawione na środku pokoju. 


Co jeszcze nas czeka?  Pierwsze samodzielne chodzenie na spacerze, pierwsze wyjście na krótki spacer bez wózeczka, powolny spacerek za rączkę z rodzicami, samodzielne spacery po sklepach...i wiele innych przyjemności. Samodzielne chodzenie pozwala dziecku na oddalanie się od rodzica, jednak w tym czasie potrzebuje ono mieć bezpieczną bazę w pobliżu, żeby czuć się pewniej.

Rozwój zdolności lokomocyjnych:
Między 14, a 20 miesiącem życia, dziecko osiąga kolejne zdolności lokomocyjne (biega). Do 18 miesiąca życia powinno nabyć umiejętność chodzenia do tyłu, choć ta granica jest dość płynna i może to nastąpić nieco później. W wieku 24 miesięcy będzie potrafiło już samodzielnie chodzić po schodach, stawiając obie stopy na każdym stopniu. A tak wyglądał nasz pierwszy spacer bez wózeczka: https://www.youtube.com/watch?v=oK3aQ2VqyYg&feature=youtu.be
1 komentarz:

  1. Jak mój synek zaczął chodzić to już musiałam mieć go ciągle na oku, bo sięgał po wszystko co tylko mógł :)

    OdpowiedzUsuń