poniedziałek, 28 kwietnia 2014

Uwaga i koncentracja Twojego dziecka. Łatwo możesz się o nią zatroszczyć.

Uwaga i koncentracja uwagi u dziecka. To dwa pojęcia, które dzisiaj chcę poruszyć na blogu. Gdybyście, drodzy Rodzice, mieli zastanowić się przez chwilę, czym jest uwaga a czym koncentracja w odniesieniu do Waszego dziecka? Czy jest ono uważne, a może zupełnie nie potrafi skoncentrować się na danym zadaniu nawet przez chwilę?

Uwagę, doskonale zdefiniował William James mówiąc „Uwaga jest zawładnięciem przez umysł jednego z obiektów naszego strumienia świadomości. Jej istotą jest skupienie, koncentracja i świadomość. Implikuje ona rezygnację z pewnych myśli po to, by efektywnie radzić sobie z innymi."

U maluchów do około 5 roku życia uwaga przybiera charakter mimowolny. Oznacza to, że dziecko szczególnie skupia się na rzeczach dla niego atrakcyjnych oraz na wyrazistych cechach nowego bodźca. Stąd częste zmiany zainteresowania z jednego na inny obszar w zabawie czy nauce.

Na portalu www.miastodzieci.pl trwa Akcja pod nazwą Budzimy Uwagę: KLIK. Ma ona na celu zwiększyć świadomość rodziców na temat problemu jakim jest obecnie nadmiar bodźców jakimi otacza się dziecko. O tym, że telewizor i komputer to częsty i niestety jeden z najczęstszych sposób na spędzanie czasu z dzieckiem. Ten sposób nie jest zły, o ile jest dawkowany z ostrożnością. A przecież istnieje tak wiele innych, lepszych możliwości na spędzanie czasu z dzieckiem, okazanie mu więcej uwagi i zainteresowania.

Oto kilka prostych czynności, które nie tylko wzmocnią więź z dzieckiem, ale także poprawią jego zdolność koncentracji uwagi.

Rodzic i dziecko. Twój kontakt z dzieckiem. Utrzymywanie kontaktu wzrokowego to podstawa komunikacji międzyludzkiej.  Podczas rozmowy, zabawy, tak naprawdę kiedy to tylko możliwe spoglądaj dziecku w oczy. To daje mu więcej pewności, że je rozumiesz, słuchasz i jesteś nim w danej chwili zainteresowany.
Przytulanie, głaskanie, masaż z towarzyszeniem muzyki pomagają dzieciom, szczególnie tym pobudliwym, nadmiernie ruchliwym, na lepszą koncentrację i łatwiejsze wyciszenie się. Przyjemne doznania pozwalają dziecku się zrelaksować, skierować uwagę na własne ciało i pozwalają skoncentrować się na sobie. Dla nieco starszych dzieci, świetnie sprawdzi się zabawa w rysowanie palcem na plecach. Narysuj dziecku prosty przedmiot, literę, cyfrę, tak aby po chwili koncentracji potrafiło rozpoznać to co napisałeś.
Zabawa i nauka z dzieckiem. Niektóre zabawy wymagają od dziecka nieco cierpliwości i wytrwałości w działaniu. Na przykład budowanie wieży z klocków, czy nakładanie elementów na pałąk. Dziecko uczy się na zasadzie prób i błędów. Zadania początkowo niewykonalne, z wiekiem stają się dla niego prostsze i poprzeczka się podnosi. Staraj się spędzać jak najwięcej czasu na zabawie z dzieckiem. Okaż mu zainteresowanie, wsparcie, pokaż mu jak wykonać określone czynności, kiedy trzeba pomóż. Poprzez zabawę pokaż dziecku jak osiągnąć zamierzony cel.

U niemowląt występuje tak zwany odruch orientacyjny, który możemy dość łatwo zaobserwować. Gdy maluch zauważy poruszające się światełka czy usłyszy zmieniające się dźwięki, przerywa dotychczasowe czynności, otwiera szeroko oczka i patrzy z zaciekawieniem.

Z kolei gdy na maluszka oddziałuje zbyt dużo bodźców, możemy mówić o tak zwanym odruchu obronnym. Dziecko zamyka oczka, jego serduszko bije szybciej. Dlatego należy ostrożnie dawkować dziecku wszelkie atrakcje. Spora ilość ciągle zmieniających się nad jego głową zabawek, głośne dźwięki, częste zmiany miejsca, nie są wskazane dla maluszka. Trzeba umiejętnie i z głową fundować mu atrakcje. Odruch obronny  ma chronić nasze dzieciątko przed nadmierną ilością bodźców.

U nieco starszych dzieci, niezwykle ważne jest, aby w trakcie zabawy, czy nauki ograniczyć nadmiar bodźców. Łatwo zauważyć, że gdy dziecko ma dookoła kilkanaście zabawek, bardzo trudno będzie mu skoncentrować się w danej chwili na jednej zabawce. Podczas nauki także, zadbaj o odpowiednie otoczenie, sprzyjające nabywaniu wiedzy. Stwórz dziecku odpowiednie miejsce do nauki, najlepiej z dala od telewizora i komputera.

Dziecko potrzebuje ruchu. Problemy z koncentracją często wynikają z nadmiernego pobudzenia i nadmiaru energii. Zabierz dziecko na spacer, spędzaj z nim jak najwięcej czasu na świeżym powietrzu. Ruch to zdrowie dla Ciebie i Twojego dziecka!
Chwal dziecko, nie tylko za duże osiągnięcia, ale także dostrzegaj te drobne osiągnięcia. Powiedz dobre słowo, pochwal, mniej narzekaj i mniej krytykuj ;)

Twoja obecność i wsparcie dodadzą otuchy dziecku. O wiele łatwiej będzie mu wykonać trudne dla niego zadanie, jeśli będzie czuło Twoją obecność i zaangażowanie. 


Więcej informacji dotyczących uwagi i koncentracji, sposobów na ćwiczenie koncentracji u dziecka i wiele innych porad znajdziecie tutaj: Akcja Budzimy Uwagę

1 komentarz:

  1. Zauważyłam, że mój pierwszoklasista (sześciolatek) najszybciej i najlepiej odrabia lekcje, kiedy zamknie się sam w pokoju. Skarży się, że na świetlicy w szkole zupełnie nie może się skoncentrować, gdy wokół mnóstwo innych dzieci.

    OdpowiedzUsuń