piątek, 16 maja 2014

Przygody wózkowe. Dziecko chce wieźć wózek.


Wiadomości o tym, jak sobie radzić gdy maluszek nie chce leżeć czy siedzieć w wózku, znajdziecie TU. Dzisiaj krótko o tym, co robić gdy nasze nieco już większe dziecko, koniecznie chce wieźć wózek zamiast w nim siedzieć, a w danej chwili nie możecie mu na to pozwolić. 


Nie uważam za nic złego, jeśli dziecko chce pchać wózeczek, a nie zagraża to bezpieczeństwu jego i innych dzieci. Jeśli nigdzie się nie śpieszymy i mamy na tyle cierpliwości, a dziecku sprawia to przyjemność to dlaczego nie?

Co jeśli jednak w danej chwili nie mamy czasu, jesteśmy załadowane zakupami, a nasz szkrab się upiera i koniecznie chce wieźć wózek? 

  • Jeśli nie ma takiej potrzeby to nie zabieraj wózka. Jeśli Twoje dziecko już pewnie chodzi i grzecznie potrafi iść obok Ciebie, wózek zostaw w domu. Po co Ci dodatkowy bagaż? Często widzę Mamy które wiozą pusty wózek, a dziecko biegnie z przodu lub za nim. Szczerze to dziwi mnie to. Po co sobie utrudniać życie? Zakupy i inne ważne rzeczy podręczne schowaj do torebki, plecaka lub większej torby na ramię, tak żebyś czuła się swobodnie i komfortowo. Gdy wybieramy się na długi spacer i dziecko szybko się zmęczy bieganiem, wtedy wózek zabieramy obowiązkowo! :)
  • Zamiast dużego wózka, weź wózek zabawkę. To częsty widok na ulicach. Dzieci z małymi wózkami. To bardzo fajna alternatywa, jeśli nie wybieracie się w długą trasę. Jeśli dziecko motorycznie jest już na tyle sprawne żeby wieźć taki mały, lekki wózeczek, spraw mu prezent i kup taką zabawkę, przyda się na długo :) Radocha gwarantowana
  • "Ja chcę sam" - czyli mały upraciuch musi wieźć wózek sam i koniec! Nie możesz dotknąć wózka, a jak to zrobisz to dziecko wpada w histerię. Mam szczęście lub sposób, że nie spotyka mnie to prawie wcale. Kontroluj sytuację, niech dziecko myśli, że pcha ten wózek samo, a Ty delikatnie kieruj, tak żeby nie wjechał w pierwszy lepszy słup :) Postaraj się wyjaśnić dziecku, zaproponuj pomoc lub powiedz, że będziecie wieźć razem. Spróbuj na kilka sposobów, może któryś z nich przekona Twojego maluszka.
  • Jest czas na wiezienie i czas na siedzenie w wózku. Gdy maluch bardzo chce wieźć wózek, pozwól mu na to, przynajmniej przez chwilę. Po jakimś czasie zachęć go aby teraz usiadł w wózku i pojedziecie gdzieś bardzo szybko. Odwróć jego uwagę od dotychczasowej czynności i pokaż mu coś atrakcyjnego. Pieska, kotka, samolot na niebie lub daj dziecku picie, jedzenie. Sama wiesz co zawsze działa najlepiej na Twoje dziecko :)


1 komentarz:

  1. My mamy z tym aktualnie problem. W dodatku Cali chce wieźć sama i koniec. Wyczuwa nawet delikatną kontrolę i zaraz jest wielka histeria. ;)

    I dzieje się tak w przypadku wózka jak i wózka sklepowego na zakupach.

    OdpowiedzUsuń