środa, 28 maja 2014

Z okazji Dnia Dziecka podaruj dziecku...

KSIĄŻKĘ!

Którą kupisz raz, na długi czas. Zawsze możecie do niej zajrzeć, znaleźć coś nowego, pooglądać obrazki, poczytać, nauczyć się wspólnie wiersza. Gdy moja córka miała 12 miesięcy, dzielnie opowiadałam jej wierszyki o zwierzątkach Juliana Tuwima, na przykład taki:

"Proszę Państwa, oto Miś!
Miś jest bardzo grzeczny dziś,
chętnie Państwu łapkę poda
Nie chce podać?
A to szkoda!


Opowiadałam i opowiadałam, aż pewnego dnia przestałam. Książeczka gdzieś się zawieruszyła i zapomniałam o niej. Teraz gdy Amelka ma 18 miesięcy i język polski opanowała do perfekcji, gdy mówię pierwsze dwa słowa wiersza, ona dzielnie opowiada dalszą część. Czas spędzony z dzieckiem, poświęcona mu uwaga procentuje w przyszłości. Dzięki bajeczkom dziecko uczy się wielu nowych słów, nazw kolorów, zwierząt. Czytanie dziecku pobudza jego wyobraźnię, pozwala mu się zrelaksować, poczuć bezpiecznie. Jest to doskonały czas, który rodzic może spędzić z dzieckiem. Wystarczy ulubiona bajka, wygodne łóżko, tulimy się i czytamy :)

W tym poście pokażę Wam kilka ciekawych książek, które mamy i które serdecznie Wam polecam!Lokomotywa
 W trzech językach. Po polsku, angielsku i niemiecku. Doskonała!

A opisy dźwięków lokomotywy, których użył autor oraz żwawe, wesołe ich czytanie sprawi dziecku ogromną radochę - wiem z doświadczenia :)

Gdzie jest moja siostra? Czyli gdy jedna myszka szukała drugiej :) 
Niesamowita książka, a raczej bajka, której główną opowieścią jest rysunek. Rysunek tak szczegółowy, że aż trudno uwierzyć!
Autor tworzył ją kilka lat. Za każdym razem znajdujemy z córką nowe elementy i postacie.

Naciśnij mnie.
Książka dla małych i dużych. Polega na wciskaniu, dmuchaniu, potrząsaniu kropek, a następnie na kolejnej stronie spoglądaniu co to wciśnięcie, dmuchnięcie czy potrząśnięcie zmieniło. Małe dzieci, około 12 miesiąca, mogą sobie jedynie popatrzeć na kolorki i kropki, nieco starsze 18 miesięcy, wykonują prawie poprawnie polecenia, choć jeszcze nie rozumieją o co w tym wszystkim chodzi. Uważam, że to książka dla starszych dzieci 3-4 letnich i starszych te z pewnością zrozumieją system :)


I kolejna podobna pozycja, świetna do nauki kolorów


Książeczki z serii Obrazki dla maluchów. Do pooglądania, z dużą ilością szczegółów. Na podstawie rysunków można stworzyć wiele opowieści, poznać czynności życia codziennego. Wybór tematów jest ogromny.
Dzieci uwielbiają bajeczki, które wydają dźwięki! Ciągle mamy ich za mało :) Bajka o zwierzątkach. Wydaje się być jak każda inna, jednak jest wyjątkowa. Rysunki są bardzo realistyczne i dziecko może zobaczyć jak faktycznie wygląda krówka, kot czy kogut.
Dwie książki, które przywiozłyśmy z Targów Książki. Rymowanki bez trzymanki oraz Pora słońca, czas księżyca.


Pora słońca, czas księżyca - piękne rysunki przyciągają uwagę dziecka, a przy każdym z nich jest mądry wiersz. Piękne wydanie. Autorką jest przesympatyczna pani Agnieszka, którą miałam przyjemność poznać na Targach Książki w Warszawie.Rymowanki - każdemu znane. Dzieci je uwielbiają. Ponadto świetne obrazki i dobra zabawa z dzieckiem gwarantowana. To chyba dzięki masażykom (np.idzie kominiarz czy idzie rak), które fundować można dziecku w trakcie czytania. Znacie te rymowanki?
I nasz kolejny prezent z Targów Książki
A na koniec Złota Lista Książeczek dla Dzieci

A jakie są Wasze propozycje bajeczek i książek dla maluchów? 

3 komentarze:

 1. Dzieki książkom, które razem czytamy - a w zasadzie oglądamy i rozmawiamy o tym co widzimy - nasza córcia bardzo ćwiczy pamięć, poznaje nowe słówka, tak szybko uczy sie nowych rzeczy! Teraz jako dwulatka siada z wybraną książeczką i przewracając strony opowiada to co kiedyś usłyszała od nas - mówi pełnymi zadaniami:) uwielbiam się jej przyglądać w takich chwilach, najchętniej ukradkiem:) zainteresowaly mnie te rymowanki - czy znajdę bez problemu? Sama mogę polecić książkę pt Wesoly Ryjek powraca - szczególnie ta druga część to ulubiona pozycja naszej córci. Uwielbia także książkę o nocniku Basi - kultowa pozycja, poręczny format dla dzieciaków i jakże pouczająca treść. Kiedy teoria juz znana i nocnik w praktyce też opanowany, mała nadal siega po ksiazeczke i "czyta" ją sama od deski do deski.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. U nas jest bardzo podobnie! Dziękuję za nowe tytuły :) A jeśli chodzi o rymowanki to znajdziecie je w Empiku. Pozdrawiam!

   Usuń
 2. Nooo rewelacja! Bardzo spodobała mi się pozycja Naciśnij mnie :-) teraz mamy w planie kupić Na budowie. Auta moje dzieci uwielbiają, więc kolejna część na pewno będzie radością :-) pozdrawiamy! :-)

  OdpowiedzUsuń