piątek, 13 czerwca 2014

Wspomnienia nasze i naszego dziecka

Dzisiaj trochę wspomnieniowy post. Czy zapisujecie pierwsze najważniejsze wydarzenia z życia dziecka? Wiele rodziców to czyni, nie wszyscy. Część z nas uważa, że to niepotrzebne bo przecież te ważne chwile zostają w głowie czy na zdjęciu. Czas szybko leci, a nowych umiejętności dziecko z dnia na dzień nabiera coraz więcej i więcej. Chcielibyśmy zapamiętać wszystko. Po upływie długiego okresu czasu ciężko nam przypomnieć sobie każdy szczegół z każdego wyjątkowego dnia z życia dziecka. Uwiecznić je może zdjęcie, wideo czy zapisana notatka. I mowa tu nie tylko o pierwszym kroku, bo przecież nasze dziecko codziennie doświadcza czegoś nowego i robi coś po raz pierwszy. Piękną pamiątką dla dziecka i rodziców będzie założenie specjalnego notesu, pamiętnika, albumu w którym to wpiszecie datę, wydarzenie i okoliczności mu towarzyszące, żeby po latach sobie wspólnie powspominać. Nie miałam w zwyczaju notować, kiedy i w jakich okolicznościach moje dziecko osiągnęło kolejne sukcesy na które czekaliśmy, jednak odkąd moja córka zaczęła mówić bez ustanku, zaczęłam pisać. Zdjęcie nie odda tego wszystkiego co chciałabym zapamiętać, a czasem najzwyczajniej nie mam przy aparatu, albo nie uda mi się nagrać czy zrobić zdjęcia tego co w danej chwili chciałabym uchwycić. Dlatego czasem notuję śmieszne powiedzonka i ważne wydarzenia z życia, nagrywam filmy i robię zdjęcia. Łapię chwile!

Lista sukcesów dziecka i rodziców :) 

Lista rzeczy, którą dzieci robią po raz pierwszy jest długa, jednak można zebrać te najważniejsze wydarzenia, które każde dziecko w swoim czasie osiąga. Wystarczy data i parę słów, a pozostaje pamiątka na lata :)

Pierwszy uśmiech, pierwszy śmiech w głos, pierwszy ząbek, pierwsze słowo, pierwsze mama i pierwsze tata, pierwsze zdanie, pierwszy wierszyk, pierwsza piosenka, pierwszy rysunek, pierwszy bunt, pierwszy "raczek" pierwszy krok, pierwsza przespana noc, pierwszy samodzielnie zjedzony posiłek, pierwszy sukces na nocniku, pierwsza zabawa w piaskownicy, pierwszy zjazd na zjeżdżalni, pierwszy skok, pierwsza daleka wycieczka, pierwsze rozstanie z mamą, pierwsze tak i pierwsze nie...

Tej listy nie da się zamknąć, wypisałam kilkanaście najważniejszych pierwszych razów które mi przyszły do głowy. Wiadomo, im dziecko starsze tym więcej i więcej sukcesów osiągnie, a ta lista ciągle rośnie. Lubię wracać do tych pierwszych chwil, które tak szybko mijają...

A co jeszcze dopisalibyście do tej listy? Lubicie zapisywać? A może same zdjęcia Wam wystarczają, aby przypomnieć sobie najlepsze momenty z życia Waszego maluszka? :) 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz