czwartek, 19 czerwca 2014

Nawyki żywieniowe Twojego dziecka - decydujesz Ty!


Obserwuję ludzi  i ich zachowanie wobec dzieci. Raz mnie bardzo pozytywnie zaskakuje, a czasem jestem zażenowana i brakuje mi słów na niektóre zachowania rodziców. Jest jedna sprawa, a w zasadzie jest ich kilka, bardzo poważnych, na które nie da się przymknąć oka.

Zdrowe nawyki
Możesz dziecko nauczyć właściwych nawyków, a najlepszą metodą na to jest...no właśnie, jesteś Ty sam, Twoje zachowanie i Twoje nawyki, które dziecko obserwuje i powiela. Naśladowanie zachowań rodziców daje się zauważyć już w pierwszym roku życia dziecka. Wystarczy spojrzeć, posłuchać, zaobserwować żeby zobaczyć jak rozwija się Twoje dziecko i z kogo bierze przykład.

Dietetykiem nie jestem lecz pewną wiedzę w temacie żywienia mam, żeby wiedzieć, że cukier nie jest najlepszym przyjacielem człowieka...
Gdy widzę lub słyszę, że niespełna roczny maluch zjada batony, żelki, ciasta z ogromną ilością cukru to wtedy się pytam, jakich nawyków żywieniowych uczysz dziecko? Każdy rodzic chce, żeby jego dziecko cieszyło się zdrowiem, a nie zastanowi się chwile, jaki wpływ na jego organizm ma to czym je karmi. Oczywiście nie mówię tutaj o zjedzeniu czegoś słodkiego od czasu do czasu. Na to każdy może sobie pozwolić. Jednak dziecko jedzące słodycze to w Polsce niestety bardzo częsty widok. Brak mi słów jak widzę malutkie dzieci z żelkami, lizakami czy innymi słodyczami w buzi. A potem niektórzy się dziwią, że dziecko nie ma apetytu i nic nie chce jeść, gdy pół godziny wcześniej napchało się batonem. Gdy widzę kilkuletnie dzieci w McDonaldzie czy innych badziewnych miejscach z jedzeniem to... ręce opadają.

To Ty decydujesz o tym, kiedy dasz dziecku kostkę czekolady czy żelka. Ono gdy raz spróbuje, będzie chciało jeszcze i jeszcze. W pewnym momencie zdasz sobie sprawę, że słodycze to nie jest główne danie jakim powinno zajadać się Twoje dziecko i co wtedy zrobisz? Zabierzesz mu? Nie dasz gdy zobaczy? 

To Twój wybór. Każdy rodzic karmi swoje dziecko jak chce i czym chce. Jednak trochę wiedzy w temacie żywienia i zdrowej żywności jeszcze nikomu nie zaszkodziło. Przed tym ważnym wyborem, warto się czasem dwa razy zastanowić. Uważam, że warto już od najmłodszych lat kształtować zdrowe nawyki żywieniowe, po to aby nasze dziecko cieszyło się zdrowiem ciała i...duszy :) 


A jak to jest u Was ze słodyczami? Dajecie dziecku? Czy wręcz przeciwnie, może Wasze dziecko nie lubi jeść słodyczy? Podzielcie się :) 

1 komentarz:

  1. Oczywiście masz rację, tylko czasem naprawdę trudno, szczególnie kiedy z Twoimi poglądami nie zgadzają się najbliżsi i za każdym razem stanowczo musisz wszystkich uświadamiać, że słodycze wcale nie są potrzebne Twojemu dziecku... i że równie chętnie zje owoc lub cokolwiek innego - zdrowszego!

    OdpowiedzUsuń