czwartek, 17 lipca 2014

Jak ustrzec się monotonii gdy "siedzisz z dzieckiem w domu"?

Ciepło, słoneczko, aż się chce wyjść z domu! Latem mamy więcej możliwości żeby spokojnie wyjść z dzieckiem, nieco dalej niż tylko na pobliski plac zabaw. Tak naprawdę malucha możemy wziąć wszędzie, no... prawie wszędzie, wiadomo ;)

Ostatnio sporo spacerujemy po Krakowie i powiem Wam, że to świetny sposób na spędzanie z dzieckiem czasu, z dala od codzienności. Będąc z dzieckiem w domu na co dzień łatwo można popaść w monotonię, dni są takie same, codzienność zaczyna nas nudzić, a my przestajemy się cieszyć. Ale jest na to sposób, wystarczy tylko chcieć!

Spacer z dzieckiem - codziennie obierz inną trasę. 
Sporo zależy od tego w jakim wieku jest dziecko. Z niemowlakiem nie wyjdziemy na słońce na długo, a na plac zabaw nie ma po co z nim iść :) Jeśli maluszek lubi jeździć w wózku to możemy z nim spacerować ile się da! A żeby uniknąć nudy od czasu do czasu wybieraj inną trasę spaceru. To tak niewiele a zmienia dużo. Możesz nagle się spostrzec ile fajnych miejsc omijałaś, a ciągle nowe możesz odkrywać.

Atrakcje dla Mamy i Dziecka - znajdź coś dla siebie
W mieście atrakcji dla dzieci nie brakuje, dla Mam także. Ostatnio na przykład wybrałam się z córką na zajęcia dla małych dzieci - "Tańczące nutki". Godzina zabawy dla małej, a dla mnie możliwość poobserwowania i nacieszenia oczu tym jak córcia bawi się z innymi dziećmi, gra na instrumentach i tym jaką radość jej to sprawia. Mieszkając na wsi samą atrakcją jest łono natury, wspaniałe widoki i świeże powietrze dookoła. Możesz w każde miejsce zabrać kocyk i zrobić sobie piknik na świeżym powietrzu, czy to może się znudzić?

Co ja mogę z dzieckiem?
Oj Mamo, możesz więcej niż myślisz! Tylko potrzebny jest plan. Wiadomo, dłuższe wyjścia z domu wiążą się z odpowiednim przygotowaniem. Potrzebne będzie jedzenie, picie, pieluszki, zabawki. Gdy nakarmisz porządnie malca przed wyjściem, wcale nie musisz zabierać dużo prowiantu. Po dwóch, trzech godzinach bez jedzenia dziecko chętniej zje posiłek po powrocie do domu.

Z wózeczkiem, czy bez?
Ostatnio na dalsze wycieczki i wypady na miasto nie zabieram wózka. Mała świetnie radzi sobie spacerując sama. W wózku jest w stanie posiedzieć chwilę, a potem chce na sama spacerować. Wózek w takiej sytuacji jest tylko utrudnieniem, bo nie dość, że trzeba mieć oko na dziecko to jeszcze wieźć wózek. Bo przecież nie zostawimy go na środku drogi :)

Poznaj inne Mamy z dziećmi
Towarzystwo innych Mam z dziećmi to świetny sposób na wkradającą się niekiedy monotonię. Dzieci mogą się wspólnie pobawić, a my poobserwować je. Cenna w takich spotkaniach jest możliwość powymieniania się doświadczeniami, pomysłami na zabawy, na nowe przepisy kulinarne i wiele wiele innych. Wspólnie możecie wymyślić wiele ciekawych pomysłów na każdy dzień.

Weź udział w spotkaniach dla Mam 
W wielu miastach w Polsce regularnie odbywają się spotkania i konferencje dla Mam. Warto śledzić takie wydarzenia i brać w nich udział. To świetna okazja do poznania innych Mam z dziećmi. Spędzenia aktywnie czasu i poszerzenia swojej wiedzy na temat rodzicielstwa.

Jak jeszcze możesz urozmaicić Wasz dzień?

 • Zapraszaj znajomych do siebie

 • Zabierz dziecko na spotkanie ze znajomymi

 • Wybierz inny plac zabaw niż zwykle

 • Weź koc i wybierzcie się na piknik

 • Zorganizuj czas wyłącznie dla siebie

 • Zrób coś co sprawia Ci przyjemność 

 • Wykorzystaj obecność męża, babci, przyjaciółki i wyjdź z domu bez dziecka,

 • Wykorzystaj obecność babci, cioci, przyjaciółki i idź z mężem/partnerem na randkę

 • Zrób coś innego niż zwykle (nowa potrawa, nowe pomysły na zabawę, odwiedź nowe miejsce, poznaj nowe osoby)

Jakie są Wasze pomysły na spędzanie z dzieckiem czasu, tak aby było ciekawie, aktywnie i rozwojowo? 
Czekam na Wasze propozycje! :)

1 komentarz:

 1. świetny blog, aż szkoda, że na niego wcześniej nie trafiłam

  OdpowiedzUsuń