czwartek, 21 sierpnia 2014

Czego może nauczyć Cię dziecko?

Przychodzi na świat dziecię i tak oto zmienia się całe dotychczasowe życie. Nic już nie jest takie same. Uczymy się być jak najlepszymi rodzicami. Każdego dnia stajemy się bogatsi o nowe doświadczenia i wiedzę z zakresu rodzicielstwa. Najlepiej w tej dziedzinie uczy nas doświadczenie i....dziecko :)  

Porównajcie siebie z czasów gdy nie byliście rodzicami z teraźniejszością. Z pewnością większość z Was potrafiłaby wymienić przynajmniej kilka cech zachowań, które wcześniej były Wam zupełnie obce albo takie, których za nic w świecie nie mogliście zmienić. I przyszedł na świat taki mały a największy skarb i zmienił dwójkę ludzi. Nauczył ich nowych zachowań, przyzwyczajeń, reakcji. Jak to było u Was? Co się zmieniło w Was po pojawieniu się dziecka?

Niektóre cechy, zachowania oraz umiejętności, które każdy rodzic może w sobie odkryć wraz z pojawieniem się na świecie jego dziecka:

 • Wczesne wstawanie. Są ludzie, którzy kochają spać. Pewnie jest ich większość. Niektórzy nie mają aż tak silnej potrzeby snu - pewnie z pojawieniem się dziecka takowa u nich także się pojawia. Lecz co mają powiedzieć Mamy, które od zawsze kochały spać do późna, do tego urządzić sobie jeszcze jedną dzienną drzemkę? Albo te, które śpią kamiennym snem i każdemu wydawałoby się że nigdy przenigdy nie obudziłby ich płacz dziecka. Uwierzcie mi, obudziłby! ;) Choć nie da się oszukać swojego chronotypu ( preferowanie przez nas danej pory dnia - mowa o tak zwanych Nocnych Markach i Rannych Ptaszkach) to jesteśmy w stanie nauczyć się wcześnie wstawać. Najlepszą ku temu motywacją jest poranny uśmiech dziecka. To najlepszy budzik na świecie :D
 • Organizacja czasu. Choć wydaje się, że nie da się być zorganizowanym człowiekiem gdy ma się dziecko, to jednak z czasem można dojść do wprawy i osiągnąć ład i harmonię w każdej sferze życia. Nie od początku umiemy rozplanować dzień tak, żeby każdy plan, każda rzecz została zrobiona na czas. Szczególnie na początku, gdy niemowlaki często mylą jeszcze dzień z nocą. Czynności, które wykonujemy z dzieckiem codziennie każdego dnia z czasem stają się rytuałami, które pozwalają nam i dziecku trzymać się ustalonego, sprzyjającego rodzinie trybu. 
 • Cierpliwość. Dużo cierpliwości. Przyda się rodzicom, od pierwszych dni życia dziecka. Płacz, później krzyki, piski, nawet histerie, bunty, zmiany decyzji, wchodzenie tam gdzie nie trzeba i wiele wiele innych ciekawych i nieraz śmiesznych sytuacji uczy człowieka cierpliwości. 
 • Siła i wytrwałość. Uczymy się jej wraz z każdą nieprzespaną nocą. I to nie z powodu ślęczenia nad książkami przed egzaminem, dobrym filmem, imprezą do rana czy nocnym szaleństwem. A z powodu prób ukojenia płaczu maleństwa, które z jakichś powodów nie może spać i jest mu źle. Godzina, dwie, trzy a tu dalej ani śladu snu, rodzice zmęczeni, dziecię jeszcze bardziej, aż w końcu zasypiają nawet nie wiedząc kiedy... żeby zgromadzić energię na następny dzień :)
 • Strach i stres o dziecko. Poczujesz co to prawdziwy strach gdy będziesz się bał o zdrowie i życie swojego dziecka. Nie wiem czy jest coś bardziej stresującego. 
 • Zwiększona motywacja do działania. Gdy dziecku coś grozi lub gdy znajdzie się w niebezpieczeństwie odkrywamy wszelkie pokłady motywacji do działania aby je chronić, by czuło się bezpiecznie. Dobro dziecka przede wszystkim!
 • Silne emocje. Kiedyś gdy oglądałam sceny z filmów czy czytałam artykuły, w których przedstawione było cierpienie dzieci wzbudzało to we mnie niesamowicie silny smutek i żal. Odkąd mam córkę, te emocje są jeszcze mocniejsze. Gdy widzę cierpiące dziecko - łzy cisną mi się do oczu i ogarnia mnie smutek i strach. Też tak macie?
A teraz nieco lżejsza i przyjemniejsza część:

 • Mistrzostwo w kuchni. Większość Mam, które znam uwielbiają gotować dla swoich pociech. Gdy maluch jest głodny, a pierś już poszła w odstawkę to nawet gdy masz pustą lodówkę i brak pomysłu na obiad to gdy Twoje dziecko będzie głodne zrobisz mu najlepszy posiłek na jaki Cię stać. Do tego potrzeba też pokładów motywacji... ale jeśli lubisz gotować to każdy posiłek będziesz przygotowywać z przyjemnością. Nawet gdy wcześniej wydawało Ci się, że nie potrafisz gotować.  • Czysty dom. Lubię porządek, lecz czasem tak ciężko go utrzymać. Nie wiem jak niektóre Mamy to robią, że mają perfekcyjnie czyste domy mając w domu dziecko. U mnie to niemożliwe, lecz nie jestem z tego powodu niezadowolona. Utrzymywanie ładu i porządku to dobre cechy lecz wszystko w granicach rozsądku. Gdybym miała mieć perfekcyjnie czysto w domu to musiałabym sprzątać cały dzień, a najzwyczajniej szkoda mi na to czasu. 
 • 99% uśmiechu! Dziecko jest w stanie rozśmieszyć nawet największego smutasa. Nawet gdy mamy gorszy dzień, uśmiech naszego dziecka sprawia, że czujemy się lepiej! • Możesz więcej! Robisz więcej niż wydaje Ci się, że możesz zrobić. Macie czasem takie odczucie, że przydałoby Wam się więcej niż dwie ręce? A mając je dwie i tak potrafimy robić kilka rzeczy jednocześnie. Wieźć wózek, nieść zakupy, trzymać dziecko na rękach i parasol w dłoni ;) 

Podsumowując: Czego Was nauczyły dzieci? :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz