środa, 8 października 2014

Chłonny umysł dziecka.

Od urodzenia do około 6 roku życia dziecko jest w stanie umysłu, który nazywa się CHŁONNYM UMYSŁEM. Pojęcie to stworzyła niegdyś Maria Montessori. Chłonny umysł to okres, w którym dziecko wprost 'chłonie wiedzę'. Uczy się bardzo szybko, skutecznie i przychodzi mu to z łatwością. Zapamiętuje dużo, zaskakująco dużo. Po tym okresie nabywanie wiedzy już nie przychodzi nam z taką łatwością jak do szóstego roku życia. Warto, aby dziecku dać szansę owocnie wykorzystać ten czas, oczywiście w większości poprzez zabawę. 

Jeśli mowa o chłonnym umyśle to pomyślałam, że połączę ten temat z zabawką edukacyjną, która jest u nas obecnie numerem jeden. Z pewnością długo pozostanie na pierwszym miejscu wśród odkrytych do tej pory zabawek edukacyjnych. 
I tak od niedawna w naszym domu (po wizycie wujka i cioci:)) zagościła nowa zabawka, taka która nigdy się nie nudzi. Codziennie, kilka razy dziennie dziecko się nią bawi, a ja razem z dzieckiem. 

Laboratorium edukacyjne. Dla dzieci w wieku od 3-6 roku życia, choć uważam, że dla dwulatków też jest doskonała! Składa się z trzech części.


Gąsienica. Dla małych dzieci oraz dla starszych, które już znają literki. Młodsze dzieci układając puzzle w odpowiednich miejscach doskonale ćwiczą motorykę małą. Co więcej układanka może posłużyć do ćwiczenia pamięci, do nauki nowych słów oraz literek.


Motylek. Podobnie jak w poprzednim elemencie dziecko bawiąc się układanką ćwiczy precyzję ruchów i motorykę małą. Uczy się rozpoznawania kształtów i kolorów oraz przyswaja nowe słowa.Stonoga, nazwana przez Amelkę ciuchcią. Jak widzicie, to zabawa, dzięki której dziecko może nauczyć się nazw zwierząt oraz cyferek.Lubimy edukacyjne zabawki, a Wasze dzieci? Lubią tego typu zabawę? Jakie zabawki edukacyjne znacie i polecacie? Podzielcie się! :)

3 komentarze:

  1. Dzisiaj u znajomych Laura się tym laboratorium właśnie bawiła i też uważam, że świetnie nadaje się dla dwulatków.

    OdpowiedzUsuń
  2. Super:) ja sie nie moge doczekać zeby Antkowi takie zabawy organizować;) póki co czytam mu rymowanki:)

    OdpowiedzUsuń