sobota, 18 października 2014

Nieśmiałe, strachliwe, a może wstydliwe?


Strach przed obcymi, a nawet poznanymi wcześniej ludźmi
Łatwo powiedzieć o dziecku, że jest nieśmiałe, że się boi, że to taki wiek. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że im częściej powtarzamy przy dziecku, że jest nieśmiałe, tym bardziej nieśmiałe się ono staje. Dosłownie. Gdyby prawie codziennie ktoś powtarzał Ci, lub mówił do kogoś o Tobie, przy Tobie, że jesteś nieśmiały/nieśmiała, z czasem pewnie byś w to uwierzył. Przyglądałbyś się bacznie swoim zachowaniom i podpinał je pod cechy nieśmiałości. I tak pogłębiałoby się to, aż w końcu przybrałbyś miano nieśmiałego człowieka. Dlatego z tym i wieloma innymi określeniami, które kierujemy z stronę naszego dziecka powinniśmy uważać, zastanowić się co mówimy i pamiętać, że dziecko nas słyszy. Jeśli dziecko wykazuje cechy nieśmiałości, odczuwa strach szczególnie w towarzystwie nowych osób, możesz znaleźć sposób, aby maluchowi było łatwiej odnaleźć się w nowych sytuacjach. 

O strachu przed obcymi pisałam już TUTAJ. Wówczas było to w odniesieniu głównie do niemowląt. Jednak sporo informacji tam zawartych może się odnieść także do starszych dzieci. 

Ludzie często widząc po raz pierwszy nasze dziecko, czy to niemowlę, czy małe dziecko mają tendencję do zbyt dużej otwartości wobec niego. Na widok malucha krzyczą z radości, najchętniej od razu dali by dziecku buziaczki, przytulili je, wzięli na rączki. Czyli robią wszystko, czego dzieci mniej odważnie nie lubią. 
  • Co możesz zrobić w takiej sytuacji? Uprzedź swoich znajomych, żeby zbliżali się do malucha powoli. Wtedy ono czuje się bezpieczniej. Wcale nie musisz mówić, że się boi. Powiedz, po       prostu żeby dali dziecku trochę więcej czasu na przyzwyczajenie się do nowej osoby. Wiecie co jeszcze działa? Gdy nowa osoba ma jakiś atrakcyjny gadżet czy nawet najmniejszy prezent dla dziecka. Wówczas staje się ono śmielsze ;)
Dzieci często reagują strachem przed nowymi osobami, szczególnie wtedy gdyś ktoś pojawia się z zaskoczenia. Nagle coś lub ktoś odrywa je od zabawy, a mama każe przywitać się z kimś kogo dziecko zupełnie się nie spodziewało,
  • Co możesz zrobić w takiej sytuacji? Uprzedź malucha, że ktoś Was odwiedzi. Opowiedz dziecku o tej osobie. Powiedz jak się nazywa. Mów optymistycznie i z entuzjazmem. Możesz pokazać maluchowi zdjęcia tej osoby. 

Pora ma znaczenie. Gdy maluch jest śpiący, głodny, rozdrażniony to możesz mieć prawie stu procentową pewność, że dziecko nie zareaguje przychylnie na nową osobę. 
  • W takich sytuacjach, lepiej poczekać z wizytą gości, na moment bardziej dogodny dla dziecka. Unikniesz  w ten sposób nieprzyjemnych sytuacji i nie będziesz musiała się nikomu tłumaczyć. A dziecku oszczędzić dodatkowego stresu.
Im częściej dziecko spędza czas w towarzystwie szerszym niż Mama i Tata, tym lepiej będzie znosić spotkania z nowymi osobami. Dlatego:
  • Stwarzaj sobie i dziecku wiele okazji, do tego by spotykać się ze znajomymi i z nowymi osobami. Dobrym ku temu sposobem jest udział w spotkaniach dla Mam, warsztatach dla Mam z dziećmi. Restauracje dla rodziców z dziećmi, wizyty u znajomych w domu, wspólne wyjścia, wyjazdy, udział w zajęciach w Klubie Malucha - to wszystko sprzyja rozwojowi socjalizacji Twojego dziecka. Będzie to okazja nie tylko dla dziecka, ale również dla Ciebie, aby poczuć się lepiej i oderwać od codziennych obowiązków. 
  • Gdy dziecko się boi, weź je na rączki lub trzymaj za rękę, aby czuło się bezpiecznie i aby miało pewność, że nigdzie się nie wybierasz, a nowa osoba nie ma zamiaru go nigdzie zabrać. Nie zmuszaj dziecka do kontaktu jeśli sobie tego nie życzy. Bardziej skoncentruj się na tym co odczuwa Twoje dziecko, niż na tym co pomyśli znajomy.
Gdy dziecko jest przestraszone podczas spotkań z nowymi osobami, okaż mu wsparcie fizyczne i emocjonalne. Obserwuj dziecko i podążaj za nim, bo może nie za każdym razem będzie potrzebować Twojego wsparcia. Może się odważy i zapomni na chwilę o strachu. Być może z czasem będzie reagować mniej lękowo. Na pewno im więcej będzie miało styczności z innymi ludźmi, z czasem będzie czuło się swobodniej i bezpiecznie, nawet gdy nie będzie cię na wyciągnięcie ręki. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz