sobota, 28 lutego 2015

Zabawy dla dwu i trzylatków. Moc inspiracji i pomysłów.

Kreatywnie, pomysłowo, rozwojowo, spontanicznie? Jak ma wyglądać zabawa z dzieckiem? Czy ma bawić się samo, czy może u boku rodzica? Jakie zabawy wspierają rozwój mózgu dziecka? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w dzisiejszym wpisie.

"Dziecko w wieku 2-3 lat jeśli zapewni mu się odpowiednie doświadczenia rozwija się szybciej niż w jakimkolwiek innym okresie życia. Jest to rozwój przede wszystkim fizyczny (...) równocześnie obserwuje się skok w umiejętnościach czysto intelektualnych, proporcjonalny do stymulacji" - Ken Adams. Warto sobie wziąć te słowa do serca. Mnie bardzo przekonują. Wierzę, że czas poświęcony dziecku nigdy nie jest czasem straconym. 

Zacznijmy kreatywnie.

Zabawy manualne, wspierające motorykę małą:


Zrób to sam czyli pudełko z dziurkami. 
Wymyśliłam i stworzyłam je kilka dni temu. Dziecko dzięki tej zabawie może poprawić swoją koncentrację uwagi. Gdy maluch jest nadmiernie pobudzony, ta zabawa (i wiele innych manualnych) pozwoli mu się wyciszyć i uspokoić. To dobry sposób na naukę lub utrwalenie nazw kolorów. A przede wszystkim wspaniała zabawa dla malucha. Wkładać do pudełka można na przykład kolorowe rurki, piórka, kredki.


Wspaniała zabawa począwszy od drugiego roku życia...świetna także dla dorosłego człowieka. Relaksuje, odpręża...nie wierzycie? Spróbujcie. Makaron - kolorowy lub nie. 
Dziecko może go na przykład nawlekać na sznurek. Jeśli dziecko polubi tą czynność to będzie to dla niego bardzo wciągająca i rozwojowa zabawa. Młodsze dzieci szybko się denerwują, bo mogą mieć jeszcze trudność z nawlekaniem, dlatego służmy pomocą. Tą zabawę polecam trzylatkom i starszym dzieciom. Podczas tej zabawy warto być przy dziecku, aby wesprzeć i pomóc przy nawlekaniu, ale również ze względów bezpieczeństwa naszej pociechy. 


Rysowanie, kolorowanie, malowanie farbami, palcami, wydzieranki, naklejanki - czyli wszystko co można stworzyć na papierze i z papieru. Każde dziecko ma swoje upodobania.  Jedne dzieci kochają malować farbami, inne palcami, a inne pisać i mazać długopisem. To wszystko dobrze! :) Aby pobudzać kreatywność i wyobraźnię naszego dziecka wystarczy czysta kartka papieru. Wówczas dziecko kierując się wyobraźnią będzie tworzyć i nazywać swoje rysunki. Więcej o podobnych zabawach możecie poczytać w tym wpisie. Na stronie http://www.mamydzieci.pl/ikolorowanki/ możecie znaleźć moc ciekawych kolorowanek dla dzieci, nie tylko tych bajkowych ale także służących do zabawy z kształtami, figurami, liczbami.Piasek kinetyczny - magiczna zabawka. 
Doskonały dla ćwiczenia umiejętności małych rączek. Udana zabawa dla całej rodziny - gwarantowana. Możemy go kroić, wycinać z niego rozmaite kształty, wałkować itp. itd. 


Puzzle i układanki
Układanie puzzli to niezwykle rozwojowa czynność, nie tylko dla dziecka. Układanie ich to doskonały sposób na doskonalenie swoich umiejętności przestrzennych. Układanki mówiąc najprościej usprawniają nasz mózg. 

Jeśli dziecko ma problem z układaniem puzzli, warto dać mu kilka wskazówek, aby ułatwić to zadanie i zachęcić do samodzielnego działania. Rozkładaj puzzle obrazkiem w górę, tak by dziecko miało w zasięgu wzroku wszystkie elementy. Posegreguj/cie puzzle kolorami lub podzielcie na wspólne elementy - jeśli układacie np zwierzątka to wydziel każdą część zwierzątka, aby dziecku ułatwić zadanie (przynajmniej na początku przygody z puzzlami). Układanie zaczynajcie od brzegów lub od środka, w zależności od wielkości i stopnia trudności puzzli. Jeśli dziecko nie wie jak ułożyć, podpowiedz mu co teraz będziecie układać, jaki element np. głowę zwierzątka, skrzydła itp. Na początek wybierajmy dla malucha proste układanki, zwiększając poziom trudności stosownie do rozwoju i zdolności dziecka. Robienie czegoś często sprawia, że osiągamy w tym coraz lepsze wyniki - praktyka czyni mistrza. 

Puzzle zwierzątka i ciuchcia - CzuCzuCiastolina, plastelina.
Sądzę, że dla dwulatków i trzylatków to wspaniały pomysł na zabawę. Przy okazji wspieramy motorykę małą, precyzję ruchów, koncentrację, wyobraźnię i myślenie twórcze. Możemy również w ten sposób uczyć dziecko kolorów, liczb, nazw zwierząt, warzyw, owoców itp.  


Śpiew, taniec, naśladownictwo.
Czy wiecie, że dziecko naśladuje głos matki i jej ton głosu? U mnie sprawdza się to w 100% :) Wspólny śpiew, taniec to doskonały sposób na spędzenie z dzieckiem czasu aktywnie. Spróbuj pokazać dziecku kilka ruchów - ani się obejrzysz a już przybierze tę samą pozycję i ruch, co przysporzy Wam mnóstwo radości :) 

Zabawa muzyką i instrumentami. 
Z dzieckiem możemy się komunikować również dzięki muzyce. Próbowaliście kiedyś mówić do dziecka śpiewająco? Zaraz po mówieniu szeptem, śpiew to doskonały sposób, aby dziecko nas słuchało. Głos to jeden instrument. Jeśli nie macie w domu instrumentów, łatwo możecie je stworzyć. Z garnków, plastikowych kubeczków, talerzyków itp. Wystukujcie rytm i proście dziecko by go powtórzyło. To świetne ćwiczenie na koncentrację uwagi naszego dziecka. Jeśli nie chcecie bawić się kuchennymi instrumentami, mam jeszcze inny pomysł. WYOBRAŹNIA - stwórzcie instrumenty na niby. Udawajcie, że gracie na pianinie, harfie, trąbce, skrzypcach. Możecie najpierw dziecku pokazać jak wyglądają instrumenty, a potem odtwarzać ruchy grających muzyków. Dziecko w ten sposób pozna i pokocha świat muzyki. 

Labirynty, namioty, domki.
Stworzone z koców, poduszek, kołder - czasem niewiele trzeba by zabawa była niezapomniana. Czy u Was też tatusiowie są ekspertami w tej zabawie? :) 

Zgadywanki.
To zabawa dla każdego malucha. Siadamy z dzieckiem na środku pokoju i zadajemy mu zagadkę. Mówimy na przykład: wskaż lampę, wskaż szafę, wskaż dywan, gdzie jest okno itp. W zależności od wieku dziecka, pytania możemy modyfikować. Możemy zaproponować dziecku by znalazło przedmioty w różnych kolorach, duże, małe, miękkie, twarde itp. Dziecko w ten sposób bada otoczenie, może poznać rozmiar, kolor i kształt poszczególnych przedmiotów. 

Segregowanie przedmiotów:
Według wielkości, koloru, kształtu itp. Na początek wybierzmy dwa kolory lub dwa kształty. Z czasem możemy  poszerzać zakres (wszystko z myślą o dziecku i o jego możliwościach) Nie wymagajmy więcej niż dziecko może i chce. Zabawa ma być dla dziecka przyjemnością!Na koniec, zawsze przeze mnie polecane...
Wspólne czytanie, słuchanie i opowiadanie bajek. 

Więcej tekstów o zabawach z dzieckiem możecie znaleźć: TUTAJ
6 komentarzy:

 1. W jaki sposob malujecie makaron? My robilysmy to fabrbkami, ale zastanawiam sie czy jest jakis lepszy patent na to (i szybszy :D). U nas największą popularność ostatnio zyskały zgadywanki, np. "Jakie zwierzątko ma dłuuugą szyję?" Lub "jakie zwierzątko jest zielone i robi kum-kum?". Czasem mi już zwierzątko brakuje :D no i namioty i karuzela z dzieckiem w kocyku. / Monika

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Barwiłam barwnikiem spożywczym, można też przyprawami np. kurkumą na żółto itp albo buraczkami na czerwono. Barwienie barwnikiem trwa o tyle długo, że trzeba długo czekać aż makaron wyschnie. A malowanie farbami też fajny pomysł, tylko dla starszych dzieci, bo maluszki lubią zjeść taki makaron ;) Pozdrawiam :)

   Usuń
 2. super pomysły:) a gdzie można dostać ten kinetyczny piasek? bo chyba bym się na niego skusiła:D

  OdpowiedzUsuń
 3. Fajne pomysły ☺ dziękuję, czasem ich już brakuje ☺☺☺

  OdpowiedzUsuń
 4. Zabawy makaronem barwionym albo ryżem są świetne. Zapraszamy do nas :)

  OdpowiedzUsuń