niedziela, 1 lutego 2015

Wybór przedszkola dla dziecka. Jak dobrze wybrać i na co zwrócić szczególną uwagę?


W ostatnim czasie pytałam Was, drogie Mamy, na co zwracałyście uwagę wybierając przedszkole dla Waszych dzieci. Dostałam wiele wartościowych informacji zwrotnych, które postanowiłam spisać w tym poście, aby ułatwić poszukiwania pozostałym, niedoświadczonym jeszcze w tej kwestii Mamom. Sama jestem teraz w trakcie poszukiwań przedszkola dla córki. Chciałabym, aby moje dziecko z przedszkola wyniosło jak najwięcej ciepłych i miłych wspomnień. Chyba każdy rodzic by sobie tego życzył. Przedszkole to miejsce, w którym nasze dziecko stawia 'pierwsze kroki' do samodzielności. Ważne, by dawało dziecku prawidłowe warunki do dalszego rozwoju i edukacji.  

Wybór przedszkola to najczęściej indywidualna sprawa rodzica. To nasza jakże trudne decyzja, ale również decyzja dziecka. Nie pozostańmy obojętni na to co o swoim przedszkolu powie dziecko. Zanim zdecydujemy się na konkretne przedszkole mija trochę czasu. Najpierw szukamy informacji o danym miejscu, dowiadujemy się, czy to od znajomych, czy z opinii w internecie jak funkcjonuje dana placówka. Wybieramy się z dzieckiem na dni otwarte, tak by malec i rodzice mogli poznać nowe miejsce, warunki tam panujące, panie przedszkolanki itp. Te pierwsze reakcje nasze i dziecka na nowe miejsce mogą być kluczowe. Obserwujmy zatem i zwracajmy uwagę na zachowanie malucha. 

Pierwsze dni w przedszkolu są zawsze stresujące dla małego człowieka. Nowe otoczenie, nowe osoby. Słowem - zmiana! Z czasem dziecko uczy się funkcjonowania w grupie, jest coraz bardziej samodzielne i akceptuje kilkugodzinną rozłąkę z najważniejszymi osobami - mamą i tatą (to jednak temat na osobny tekst. Zdecydowanie będę go rozwijać w przyszłości).

Jeśli tak się jednak nie dzieje i dziecko z jakiś powodów nie chce iść do przedszkola - nie bagatelizujmy tego. Przyjrzyjmy się wówczas zachowaniu dziecka, porozmawiajmy, poszukajmy przyczyn lęku. Opór dziecka przed pójściem do przedszkola może świadczyć o tym, że dziecko nie jest jeszcze gotowe na tak długą rozłąkę z mamą, ale powody mogą być inne, związane z samym przedszkolem. Powinniśmy zaakceptować wybór malucha, choć jak wiemy, życie pisze różne scenariusze i nie pozostawia nam wyboru - na przedszkole prędzej czy później powinniśmy się zdecydować. 

Na co w takim razie zwrócić uwagę wybierając przedszkole? Wymienię kilka ważnych kwestii, o których najczęściej wspominały Mamy, które posłały już swoje pociechy do przedszkola. 

Prywatne czy państwowe? Które lepsze? Słyszałam mnóstwo opinii, pozytywnych i negatywnych o każdym. Każde przedszkole jest inne. Nie ma dwóch takich samych placówek państwowych i dwóch takich samych prywatnych. Na to jakie jest przedszkole i jakie warunku w nim panują składa się wiele elementów, którym trzeba przyjrzeć się z bliska. 

Gdy chcemy posłać dziecko do przedszkola państwowego może okazać się, że zabrakło miejsc lub rekrutacja pokazała taki, a nie inny wynik. Wówczas do wyboru pozostaje nam przedszkole prywatne. 

Kontakt rodzica z personelem czyt. z dyrekcją oraz paniami prowadzącymi. Myślę, że to sprawa, na którą uwagę zwraca każdy rodzic. Otwartość, szczerość, zaangażowanie, optymizm, 'podejście' do dzieci, umiejętność zrozumienia potrzeb dziecka, wiedza o jego rozwoju to tylko niektóre cechy, które powinna posiadać 'Pani w przedszkolu'. To pod jej opieką pozostawiamy nasze dziecko, dlatego jej cechy są, wydaje mi się, dla rodzica i dziecka najważniejsze.

Umiejętności pedagogiczne, wykształcenie, a także umiejętność udzielenia pierwszej pomocy w nagłych wypadkach to również niezbędne umiejętności jakie powinna posiadać wychowawczyni w przedszkolu. 

Spójrzmy jak w trudnych chwilach (płacz dziecka podczas rozłąki z rodzicem, zmęczenie, nuda, złość) zachowuje się przedszkolanka. Czy potrafi wybrnąć z trudnych sytuacji, skutecznie uspokoić dziecko i zachęcić do wspólnej zabawy.

W jednym z przedszkoli, w którym byłam porozmawiać i dowiedzieć się ważnych dla mnie kwestii - Pani dyrektor rozmawiała ze mną przez pół otwarte drzwi, z daleka, z drugiego pokoju, nawet nie wstała, nie podeszła. Zdziwiona była, że czegoś mogę nie wiedzieć o rekrutacji, przecież to oczywiste...dla niej. Czy nie była świadoma, że podczas rozmowy z rodzicem buduje swój obraz i prezentuje przedszkole? Pewnie nie. Być może jej nie zależało. 

Wróćmy do kolejnego aspektu:

Liczba dzieci w grupie oraz liczba dzieci przypadająca na jednego opiekuna/wychowawcę. W jednej grupie przedszkolnej może być maksymalnie 25 dzieci. Dla dzieci w wieku od 30 - 35 miesięcy - przypada jeden wychowawca na piątkę dzieci. Dla trzylatków - jeden wychowawca na siedmioro dzieci (wg Amerykańskiej Akademii Pediatrii).

Wyżywienie. Często pisałyście o tym, że lepiej ażeby w przedszkolu była kuchnia, niż catering. Poniekąd się z tym zgodzę. Jakość posiłków, które będzie spożywać moje dziecko to dla mnie jedna z ważniejszych kwestii. Dam o dietę mojego dziecka i chciałabym, aby z pójściem do przedszkola nie zaczęło się gorzej odżywiać. Sprawdzenie kuchni i cateringu to sprawa niezwykle ważna, bo chodzi o zdrowie naszego dziecka.  

Wygląd i wyposażenie przedszkola, a także zachowanie czystości. Dbanie o czystość, higienę i porządek to również jedna z ważniejszych spraw. Choć powinno być normą - nie zawsze jest. Jeśli po wejściu do przedszkola czujesz nieprzyjemny zapach to znaczy, że prawdopodobnie w przedszkolu nie przestrzega się podstawowych zasad higieny. Osobiście nie posłałabym dziecka do przedszkola, w którym jest brudno i nie ma odpowiednich zasad utrzymywania czystości, nawet jeśli wygląd jest piękny i nowoczesny. 

Jeśli mowa o wyglądzie i wyposażeniu. Ważnym jest, aby był stały dostęp naturalnego światła oraz przyjazny i dostosowany dla dziecka wystrój. Zabawki i materiały do nauki i zabawy powinny być przede wszystkim bezpieczne. Dziecko powinno mieć dostęp do zabawek edukacyjnych, stymulujących rozwój, kreatywność, twórczość. Warto zwrócić uwagę także na 'stan techniczny' zabawek. 

Ogólne warunki panujące w przedszkolu: Moją uwagę w przedszkolu zwraca również przestrzeń i ilość miejsca dla dzieci. W większych salach dziecko czuje się zdecydowanie swobodniej. Wchodząc do przedszkola przysłuchajcie się, czy nie panuje tam zbyt duży hałas, wrzaski, piski, płacz. Jeśli dźwięki dochodzące z sal są przyjemne to prawdopodobnie atmosfera panująca tam jest w porządku.

Zajęcia dodatkowe i ich różnorodność. Zawsze należy uwzględnić możliwości i zainteresowania dziecka. Bo nie każde dziecko zechce brać udział w dodatkowych zajęciach tanecznych czy muzycznych, a chętnie przyłączy się do zajęć sportowych z elementami sztuki walk (na przykład). To indywidualny wybór rodzica, który powinien mieć na uwadze przede wszystkim zdanie dziecka i jego chęć lub niechęć do danej aktywności. Nie zmuszajmy dziecka do robienia czegoś, czego nie lubi.

Warto zaobserwować, a jeśli nie ma możliwości bezpośredniej obserwacji, to dowiedzieć się jak dziecko spędza czas w przedszkolu. Czy obowiązki, które musi wykonać nie są dla niego obciążające, czy są dostosowane do jego wieku i możliwości. Warto wiedzieć, że dziecko nie musi siedzieć w miejscu dłużej niż 15 minut. Trudno też wymagać od dziecka by siedziało bez ruchu czy nie wierciło się. Zwróćmy również uwagę na to w jaki sposób wprowadzana jest dyscyplina w przedszkolu i ogóle zasady funkcjonowania w grupie przedszkolnej. 

Obecność i dostęp do psychologa i logopedy w przedszkolu - jego zadania i obowiązki względem naszego dziecka. Rodzic na prawo porozmawiać z osobą wykwalifikowaną o tym jak i czy prawidłowo rozwija się jego dziecko. O tym jak funkcjonuje w grupie. 

Co jeszcze bierzemy pod uwagę, przy wyborze przedszkola?

Dostęp do ogródka i placu zabaw.  Warto sprawdzić czy plac zabaw, na którym ma bawić się nasze dziecko jest odpowiednio zabezpieczony. Czy jest ogrodzone i z dala od ruchliwej ulicy. 

Odległość od domu, od miejsca pracy.

Przedstawienia oraz świętowanie ważnych dni w roku organizowane dla rodziców i dziadków. 

Cena za czesne i opłaty dodatkowe.

Opinie innych rodziców.

Spełnione normy bezpieczeństwa. 

I najważniejsze - szczęście i zadowolenie naszego dziecka. Dziecko prawdę Ci powie zawsze. Jeśli nie wprost, to my rodzice mamy za zadanie dbać o dobro naszego dziecka. Jeśli zachowanie naszej pociechy po powrocie z przedszkola nas niepokoi, porozmawiajmy z nim, a przede wszystkim z opiekunką w przedszkolu. Jeśli którekolwiek zachowanie nas niepokoi - nie bagatelizujmy go. Przedszkole to miejsce, w którym dziecko ma czuć się bezpiecznie, komfortowo i w którym jego potrzeby będą zaspokojone. Jeśli tak nie jest, należy zastanowić się nad zmianą przedszkola. I w tym miejscu napiszę o jeszcze jednej ważnej kwestii: naszym kontakcie z panią z przedszkola - jej otwartość i szczerość i podejście do nas ma znaczenie, szczególnie wtedy gdy chcemy z nią porozmawiać o naszym dziecku. 

Podzielcie się swoim doświadczeniem. Może się ono okazać niezwykle ważne, dla niedoświadczonych jeszcze w tej kwestii mam. Liczę na Wasze podpowiedzi! 
4 komentarze:

 1. Przydatny post dla mam, które powoli zaczynają sie rozglądać za przedszkolem :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Dla mnie najważniejsza przy wyborze było bezpieczeństwo ( zabezpieczone sale, możliwość odbioru dziecka przez inną osobę itd.), dobra kadra - ciepła, otwarta i kompetentna, program, w tym zajęcia dodatkowe no i żywienie. Cieszę się, że nasze przedszkole (Wielka Przygoda w Gdańsku wielkaprzygoda.com ma też fajny ogródek no i jest blisko domu, to zawsze ułatwia życie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Naprawdę bardzo ciekawie to opisałaś a artykuł okazał sie dla mnie bardzo przydatny :) teraz wiem że wybrałam dobre miejsce dla mojego synka - zdecydowałam sie na prywatne przedszkole p.w. Matki Bożej Brzemiennej w Krakowie bo spełniło wszytskie najwżaniejsze czynniki. Bezpieczeństwo, miłe opiekunki, domowe obiadki i ciekawe zajęcia dodatkowe :)

  OdpowiedzUsuń
 4. To wbrew pozorom nie jest prosta sprawa. Tu języki, tam sport. To że ma wiele rozszerzeń też nie jest pewne że będzie dobre dla dziecka. Ja dość oryginalną ofertę teraz znalazłam i własnie nie wiem czy tutaj synka nie zapiszę http://przedszkolefilmowe.pl/ , zawsze to coś innego, a może akurat go zafascynuje.

  OdpowiedzUsuń