sobota, 28 marca 2015

Jak oszczędzić dziecku strachu?


Każdego dnia dostrzegam z jaką łatwością dzieci powielają zachowania swoich rodziców. Reagują jak my - rodzice, mówią jak my, nieraz kropka w kropkę naśladują nasze zachowanie. Im starsze dzieci tym częściej jesteśmy w stanie to zaobserwować. Nie dość, że dzieci są najlepszymi obserwatorami jakich znam, to jeszcze doskonale potrafią kopiować nas dorosłych, reagować jak my i nawet bać się tego co my.

Coraz częściej zdarzają się dni, że walczę ze swoimi fobiami, po to by zwyczajnie nie nauczyć ich dziecka. Moje fobie nie muszą stać się fobiami dziecka. Nie narzucajmy dziecku lęków na przykład strasząc kimś lub czymś, że gdy nie będzie grzeczne to pani go zabierze, mamusia pójdzie i zostawi. Innym przykładem może być nieświadome nawet zakłócanie chęci malucha do poznawania świata, badania otoczenia i chęci poznania wszystkiego co nowe. Nawet jeśli widok robaczka, pająka czy jaszczurki w sklepie zoologicznym wywołuje u mnie liczne reakcje skłaniające mnie do ucieczki to nie poddaję się, bo wiem, że dla dziecka to kolejna fascynująca możliwość do odkrywani świata i zachwycania się nim. Przykładem może być robak, zwykły robak, który potrafi zachwycić dziecko do momentu aż my nie powiemy mu, że ten robak jest odrażający i najlepiej nawet na niego nie patrzeć. Dzięki mojej córce dostrzegam teraz rzeczy, obok których wcześniej przeszłabym obojętnie. Przyglądam się małym stworzonkom razem z nią. Wiem, że wystarczy jedno słowo, jeden zły ruch, jeden okrzyk przerażenia i dziecko już nauczy się reagować w ten sam sposób i zwyczajnie nauczy się bać, bo skoro Mama się boi...

Sztuką jest powiedzieć sobie stop w odpowiednim momencie panując nad swoimi emocjami i reakcjami. Ale myślę, że warto, by nie zarażać naszych dzieci naszymi fobiami...Nie ukrywając przy tym swoich emocji i lęków ale nie obarczając nimi naszych dzieci. 


1 komentarz:

  1. fakt, nie możemy się ukrywać przed dziećmi ze swoimi emocjami, ale o lękach nie musimy im opowiadać :) chyba , że dziecko boi się czegos innego niżmy - wtedy można w ten sposób wytłumaczyć, że strach to nic złego, bo my tez czasem się boimy :)

    OdpowiedzUsuń