piątek, 17 kwietnia 2015

Dziecko i samorealizacja matki.


Samorealizacja. Własne cele. Dążenia. Chwile dla siebie. Czy my matki mamy czas na takie luksusy? Trudno tu o jednoznaczną odpowiedź. Gdy pojawia się dziecko, upragnione maleństwo, na którego przyjście przygotowywałaś się 9 miesięcy albo i dłużej Twoje wartości, potrzeby i marzenia zmieniają się nie do poznania.

Dbasz już nie tylko o siebie. Cała Twoja uwaga przenosi się na cudną małą kruszynę, która potrzebuje Ciebie. Jesteś dla dziecka całym światem. Wtedy dopiero zdajesz sobie sprawę, że rzeczy którymi kiedyś się martwiłaś są niczym w porównaniu do tego, co jest teraz. Teraz najważniejsze jest to by Twoje dziecko było zdrowe, szczęśliwe i aby niczego mu nie brakowało. Taki jest początek i tak już jest później. Mamą stajesz się raz i nią jesteś nieustannie. I co wtedy z Twoimi potrzebami? Jak realizować swoje plany i marzenia? A może teraz nie potrzebujesz kolejnych wrażeń, ani dodatkowych obowiązków, bo to właśnie w roli matki czujesz się najlepiej?

Samorealizacja (potrzeba wzrostu) to mówiąc najprościej przekraczanie barier, odkrywanie nowości, kontakt z samym sobą. To przede wszystkim stałe rozwijanie swojego potencjału, swoich talentów, dążenie do rozwijania swoich możliwości. Nieraz kojarzy się ludziom z egoistycznym realizowaniem własnych potrzeb, celów i marzeń. Czy będąc Mamą na pełny etat jesteśmy w stanie zaspokoić  naszą potrzebę samorealizacji?

Jeśli przychodzi Ci się zmierzyć z obowiązkami życia codziennego bez pomocy cioć, wujków czy babci to czy udaje się nam Matkom realizować? Sporo zależy od naszego nastawienia, naszych możliwości i czasu, jakim dysponujemy. Często nadmiar obowiązków sprawia, że potrafimy lepiej gospodarować swym czasem. Możemy wykorzystać nawet 5 minut by zrobić coś, co nas przybliży do celu. A gdy doliczysz jeszcze sukcesy w życiu zawodowym, nawet małe zrealizowane cele to satysfakcja i motywacja rośnie i rośnie. Liczy się Twoje podejście. Ważne to wierzyć w siebie i myśleć 'mogę' 'chcę' a nie stale 'muszę'. Łatwo się mówi, ale zrobić też się da. 

Wiem, że nawet gdy na zrealizowanie własnych celów musisz trochę poczekać, to ten czas nadejdzie. Nie śpiesz się, ale idź do przodu. Jeśli wydaje Ci się, że nie masz czasu na ważne dla Ciebie rzeczy, to pewnie zmieniając nieco plan swojego dnia uda Ci się go znaleźć. A może potrzebujesz jeszcze czasu? Może rola matki jest dla Ciebie w tym momencie najważniejsza i chcesz delektować się tą 'chwilą'. Może to bycie Mamą sprawia Ci największą satysfakcję tu i teraz?


3 komentarze:

 1. o tak :) bycie mamą to dla mnie spełnienie marzeń i nie potrzebuję kariery ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Według mnie każda z nas (matek) powinna odpowiedzieć sobie na te pytania już podczas starania się o dziecko lub ewentualnie podczas ciąży. Może wtedy byłoby mniej zagubionych matek na świecie?
  Zgadzam się z tezą, ze im mniej czasu mamy tym lepiej nim gospodarujemy :)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Znalazłam swój mały prywatny, kolorowy świat szydełka i włóczki i to pozwala mi się realizować twórczo i odpoczywać :) Nie kosztem czegoś innego. Po prostu obok :)

  OdpowiedzUsuń