poniedziałek, 6 kwietnia 2015

Zabawki z wyobraźnią, nieświecące, niebrzęczące i niemówiące...


Apetyty rośnie w miarę jedzenia. Tak samo jest z kreatywnością. Przekonałam się o tym na własnej skórze. Coraz więcej zabawek dla córki i na warsztaty dla dzieci wymyślam i wykonuję sama. Jeden pomysł goni następny. Pomysłów może być nieskończona ilość, dlatego je spisuję, aż pewnego dnia doczekają się realizacji. Zabawki dla dziecka wykonywane własnoręcznie w towarzystwie lub z pomocą dziecka mogą jeszcze lepiej niż te grająco-świecąco-brzęczące sklepowe, cieszyć, bawić i wspierać rozwój dziecka. I choć wykonanie ich bywa czasem czasochłonne to wiem, że warto! 

Dzisiaj chciałabym Wam pokazać zabawkę, którą nie tak dawno wykonałam z tektury i papieru. Jako że, dzieci uwielbiają otwierać i zamykać wszelkie przedmioty, kochają bajeczki z okienkami postanowiłam iść tym tropem. I tak oto powstał mały 'domek' z okienkami. Gdy go tworzyłam, nie wiedziałam jakie będzie jego zastosowanie. Szybko dowiedziałam się, że dziecko same potrafi wymyślić jak i co z tym 'domkiem' można zrobić. A można naprawdę dużo. 

Oto moje pomysły na zastosowanie go w zabawie:
Zaglądanie w okienka, zabawa w akuku, podawanie rozmaitych przedmiotów, lalek, pluszaków z rąk do rąk przez okna, wrzucanie kolorowych piłek do odpowiednich okienek, przyczepianie do okienek klamerek, podawanie rączek przez okna, zabawy naśladowcze 'przez okno' i wiele, wiele innych zastosowań. Wiem na pewno, że dzięki tak zwykłej niezwykłej zabawce dziecko może się rozwijać, a przede wszystkim pobudzać swą wyobraźnię oraz kreatywność. Bawić się swobodnie, w wymyślony przez siebie sposób. Więc jeśli macie pod ręką pudełka, tektury, papiery i taśmę klejącą, trochę czasu i chęci to z dzieckiem, wspólnie możecie zrobić zabawkę. Będzie to miło, kreatywnie i owocnie spędzony czas.

1 komentarz:

  1. O! pudeł u mnie pod dostatkiem (za niedługo remont łazienki) ale synek jeszcze jest za mały na takie zabawy ;)
    Domek zrobiony samodzielnie cieszy podwójnie bo zazwyczaj przetrwa dłużej niż taki kupny :) Powód? Dzieci również szanują pracę rąk własnych czy rodziców (przynajmniej tak mi się wydaje).
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń