czwartek, 14 maja 2015

Kilka prostych przedmiotów, którymi każde dziecko będzie się bawić.


Sterty zabawek piętrzą się w pokojach naszych pociech. Stale szukamy zabawek, od tych najpiękniej wyglądających, po te praktyczne oraz stymulujące rozwój. Urozmaicenie w zabawie, poznawanie nowych przedmiotów, dźwięków płynących z zabawek - to wszystko jest rozwojowe. Są jednak takie rzeczy, którymi każde dziecko będzie się bawić. Proste, tanie przedmioty, które zabawkami nie są, ale spełniają ich funkcję w 100%. Większość z nich pewnie macie w domu. Niektóre możecie w prosty sposób wykonać z dzieckiem. Jestem pewna, że Wasze dziecko polubi tego typu zabawy i będzie w stanie się nimi bawić samodzielnie (choć chwilę:)

Oto lista tych magicznych przedmiotów, dzięki którym Twoje dziecko nauczy się koncentracji uwagi, kreatywności, utrwali i udoskonali ruchy rąk, dłoni, palców czyli wszystko co wiąże się z rozwojem motoryki małej. Pomysłów, jak je wykorzystać w zabawie jest mnóstwo. Potrenujmy nasz umysł i wykażmy się kreatywnością. 

Kolorowa posypka + biały ryż  lub kolorowy ryż do 'karmienia' zwierzątek na przykład. 



Kolorowy papier + nożyczki, rysunek domku, naklejki ze zwierzątkami. Zabawa w otwieranie i zamykanie domku. Wklejanie w okna  czy drzwi domku zwierzątek, przedmiotów itp. i zgadywanie ich nazw. Rewelacyjna zabawa! 





Tekturowe pudełko + ryż, kasza, małe przedmioty typu klucze, gwiazdki, kwiatki filcowe lub papierowe itp., które posłużą jako skarby, które maluch będzie miał za zadanie odszukać. 




Kubeczki, pudełka, miseczki, lejki do zabawy wodą. 



Guziki, zameczki + pudełka z przeróżnych materiałów (szkło, plastik, papier) do wrzucania i słuchania dźwięków. Ze względu na bezpieczeństwo dziecka zawsze wybierajmy duże guziki. 


Kolorowe patyczki + ciastolina + zakrętki po butelkach.



Spinacze, klamerki do przyczepiania na różne powierzchnie, do pomocy w wieszaniu prania na przykład :) Po drugim roku życia dziecko jest w stanie opanować przyciskanie i zaczepianie klamerek. 



Piórka. Do dmuchania, podrzucania i łapania, do chowania i szukania :)


Pomysłów na zabawę bez zabawek jest mnóstwo. Jeśli macie swoje ulubione sprawdzone pomysły - podzielcie się! :) Każde z tych przedmiotów możemy wykorzystać także do zabawy na świeżym powietrzu w upalne dni!

Wesołej zabawy! 

3 komentarze:

  1. Fajny zbiór ciekawych przedmiotów do zabawy dla dzieci.

    OdpowiedzUsuń
  2. Ciekawe....niestety moja córka z jakiegos powodu nie lubi tych najprostszych rzeczy, jedynie klamerki i zakrętki od butelek były dla niej fajne :) woli jednak książki czy puzzle ;)

    OdpowiedzUsuń
  3. Jestem babcią opiekującą się prawie trzyletnim wnusiem. Klamerki już wykorzystałam wcześniej, były zachęcająco kolorowe więc próbował z nich korzystać. Pomysł z dużymi guzikami i zamkami wykorzystam, bo jak to babcia mam ich w nadmiarze a o tym bym nie pomyślała. Ja natomiast polecam kredę do malowania na dróżkach koło naszych domów. Tam dziecko siada i tworzy. Dostał niebieską kredę to rysował trampolinę jaką widział wcześniej. Żółta kreda skojarzyła się z bananem. Ja tam tych kształtów tak szybko bym nie wypatrzyła, ale jak dziecko mówi że to jest to, to ja to widzę, chwalę bez końca i cieszę się z nim. Pozdrawiam i dziękuję za pomysły.

    OdpowiedzUsuń