czwartek, 4 sierpnia 2016

Dobry lekarz, to już połowa sukcesu dla Twojej ciąży. Czym się kierować przy wyborze lekarza prowadzącego ciążę?


Wybór lekarza ginekologa prowadzącego ciążę to niezwykle ważna i odpowiedzialna decyzja jaką musisz podjąć gdy planujesz dziecko lub gdy już jesteś w ciąży. Czym kierować się przy wyborze? Co daje Ci kontakt z lekarzem w okresie ciąży? Czego możesz oczekiwać? I przede wszystkim jak dobrze wybrać?

Kompetencje. Absolutnie najważniejszym kryterium wyboru są kompetencje lekarza i to nie ulega żadnej wątpliwości. Skąd jednak mamy wiedzieć czy lekarz jest kompetentny i pomoże nam w każdej sytuacji? 
Stan wiedzy, stały rozwój lekarza, podążanie za najnowszymi badaniami, doświadczenie, ostrożność w doborze leków, kontakt z pacjentką, empatia - to wszystko jest ważne i jesteś w stanie sprawdzić i dowiedzieć się tych informacji o lekarzu. 

Każda ciąża jest inna, każda kobieta jest inna. Twoja ciąża może przebiegać książkowo i wtedy prawie każdy lekarz wydaje się być dobrym. Co jednak gdy pojawiają się komplikacje? Wtedy nie tylko wiedza medyczna ale również umiejętność WSPARCIA kobiety są kluczowe. Istnieje grono świetnych specjalistów, którzy z sukcesem doprowadzają kobietę do szczęśliwego rozwiązania mimo komplikacji. Chwała im za to! Tylko dlaczego czasem tak trudno do nich dotrzeć? 

Pierwszy kontakt i kontakt telefoniczny. 
Umawiając się na wizytę, najczęściej masz już wtedy możliwość po raz pierwszy porozmawiać z lekarzem. Pierwsze wrażenie pozostaje w pamięci na długo zarówno to pozytywne jak i negatywne.
Zwróć uwagę na pytania jakie zadaje Ci lekarz. W jaki sposób z Tobą rozmawia. Choć jedna rozmowa telefoniczna nie powinna sądzić o Twoim wyborze. Czasem przemiły lekarz może w kontakcie na żywo zupełnie nie spełniać Twoich oczekiwań i odwrotnie. Poważny ton wcale nie znaczy, że lekarz Cię pozytywnie nie zaskoczy. Proste. Przede wszystkim pamiętaj, że w ciąży kontakt telefoniczny z lekarzem prowadzącym jest również bardzo ważny i potrzebny.

Ja szczególnie w pierwszej (i w drugiej ciąży również) kilkukrotnie dzwoniłam do mojego lekarza z ważnymi pytaniami, w trudniejszych chwilach i momentach niepewności. Zawsze otrzymałam odpowiedź, wsparcie i zawsze zostałam wysłuchana i pokierowana co robić. Nawet najbardziej zapracowany lekarz powinien poświęcić Ci chwilę na rozmowę, jeśli nie w tym momencie to w pierwszej wolnej chwili oddzwonić. 

Często zamiast skontaktować się z lekarzem czytamy forum, w którym informacje zamiast nas wesprzeć powodują jeszcze większą niepewność i kolejne zmartwienia. W ciąży Twój stan emocjonalny opowiada ogólnemu samopoczuciu i temu jak czuje się dziecko. Warto do minimum zmniejszyć poziom stresu. 

KOBIETA CZY MĘŻCZYZNA. 
Dla mnie ta odpowiedź jest prosta. Jeśli ginekolog to tylko mężczyzna. Niektóre kobiety nie wyobrażają sobie mieć innego ginekologa niż kobieta :) Zdania są podzielone. 

OPŁATY. Prywatnie czy na NFZ? Tą decyzję podejmujesz Ty. Niekiedy możliwości finansowe nie pozwalają nam na wizyty prywatne. Warto jednak pamiętać,  że nie każdy 'drogi' lekarz jest dobry. Płacąc za wizytę masz mieć 100% spełnione oczekiwania, odpowiednią ilość czasu na wizycie czy podczas USG, pewność i zaufania co do pracy i kompetencji lekarza. Płacisz wymagasz, nie płacisz również wymagasz. Zdrowie Twoje i Twojego dziecka jest najważniejsze. 

WIZYTA. W ciąży każda wizyta jest dla oczekujących rodziców niezwykłym wydarzeniem. Często dzień wizyty to stres dla kobiety. To czas kiedy rozwiane powinny być wszelkie jej wątpliwości. Nawet wtedy gdy nie jest dobrze.

Czego wymagamy od lekarza podczas wizyty?
- badania ginekologicznego - dla mnie bardzo istotny jest sposób badania, ma być bezbolesny i delikatny, dobrze jest gdy lekarz informuje Cię krok po kroku jakie czynności zostają podjęte lub po badaniu szczegółowo omawia jego wynik. 
- badania usg (jeśli lekarz uzna za stosowne i konieczne). Pamiętajmy, że badanie usg nie powinno się odbywać zbyt często bo nie jest ono obojętne dla płodu, z drugiej jednak strony to niekiedy jedyny sposób by sprawdzić czy Twoja ciąża przebiega prawidłowo.
- odpowiedzi na każde nurtujące nas pytanie
- informacji o obecnym stanie Twoim, dziecka i o tym czego możesz się spodziewać w kolejnych tygodniach ciąży
- informacji o ważnych i koniecznych badaniach w ciąży
- informacji o zagrożeniach i tym jak ich unikać
- umiejętności pokierowania kobiety do odpowiednich specjalistów w razie potrzeby (endokrynolog, diabetolog, fizjoterapeuta itd)
- CZASU by móc zadać pytanie i uzyskać wyczerpującą odpowiedź od kompetentnej osoby, byś nie musiała przez kolejne tygodnie zadawać sobie lub na forum pytań na które najlepiej lekarz odpowie i Cię uspokoi. 

PRACA NA ODDZIALE. Wg mnie bardzo ważnym elementem w kryterium wyboru jest to czy lekarz pracuje w szpitalu czy nie. Gdyby okazało się, że w ciąży nie ominie Cię szpital (czyt. patologia ciąży) warto byś była w takim gdzie Twój lekarz pracuje. Będziesz czuła się pewniej i miała jego wsparcie nawet gdy odwiedzi Cię tylko na moment. Będziesz mogła poznać zasady panujące w szpitalu i przede wszystkim wybór szpitala będzie wtedy prostszy :) 

Opinie O LEKARZU. Szukając lekarza polegamy często na opiniach innych kobiet. Możesz je znaleźć na forum czy znanym lekarzu, ale nie tylko. Myślę, że opinie również są ważne, jednak nie każda jest wiarygodna. Nie każda ciąża przebiega po naszej myśli i nie zawsze ma na to wpływ lekarz. Mojego lekarza poleciła mi koleżanka, której zawsze będę za to ogromnie wdzięczna! 

ZAUFANIE. Jeśli nie masz zaufania do tego co mówi Twój lekarz to znaczy, że źle wybrałaś lub powinnaś skonsultować się z innym lekarzem. Słuchaj swojej intuicji. Nie zostawaj u ginekologa, którego z jakiegoś powodu nie akceptujesz, nie wierzysz, czy którego wiedza zatrzymała się dwadzieścia lat wstecz. 

Jedni pomyślą, że przesadą jest wymagać by lekarz, którego wybieramy był najlepszy spośród wszystkich jakiego znamy i najlepszy w swoim fachu. Czy tacy istnieją? OWSZEM! 
Ja na takiego trafiłam i wiem, że istnieją ludzie o wielkim sercu, angażują się w swoją pracę w pełni i są lekarzami Z POWOŁANIA. 
Ciąża to niezwykle ważny okres w życiu kobiety. Lekarz odgrywa w nim dużą rolę i naprawdę warto SZUKAĆ tego najlepszego. Dla zdrowia fizycznego i psychicznego. Swojego i dziecka. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz