piątek, 26 sierpnia 2016

W czym może Ci pomóc dwu, trzy, czterolatek w domu? Czyli 'obowiązki' domowe dziecka.


Obowiązki domowe dziecka. Brzmi poważnie, ale w rzeczywistości wcale nie musimy podchodzić do tematu aż tak poważnie. Najlepiej potraktować to jako ZABAWĘ. Bo aby dziecko zechciało nam pomóc w obowiązkach domowych to ostatnią rzeczą jaką możemy zrobić to KAZAĆ mu coś zrobić. 

Z każdej pracy w domu, możemy stworzyć dziecku fantastyczną zabawę, a przy tym to dla niego szansa rozwoju i nabierania coraz to nowych umiejętności. Co więcej, nawyki, których nauczymy dziecko w dzieciństwie zostają w nim na całe dalsze życie. Jeśli więc pragniemy, by nasze dziecko w przyszłości dobrze radziło sobie w codziennym życiu i realizowaniu codziennych obowiązków, to warto przygotować je do tego wcześniej. 

Wydaje się to być nieco trudne, bo jak zachęcić malucha by posprzątał za sobą zabawki, w momencie gdy zupełnie nie interesuje go ta czynność? I czy dwulatek jest w stanie cokolwiek pomóc mamie w sprzątaniu? Jeśli nie oczekujemy zbyt wiele od naszego dziecka i pozwolimy mu na samodzielność to wspólnie osiągniemy sukces. Często chcemy wyręczyć dziecko w danej czynności, bo robimy to znacznie szybciej i wg swoich upodobań. Warto jednak dać dziecku czas i szansę na zrobienie rzeczy samodzielnie. Mama będzie podwójnie szczęśliwa bo będzie miała schludnie w domu i dziecko nabierze nowych umiejętności, a dziecko będzie szczęśliwe bo mama będzie szczęśliwa, a zabawa udana :) 

Każde dziecko jest inne. Proste zdanie, choć często bagatelizowane. Zbyt często oczekujemy tego samego od dzieci w tym samym wieku. Porównujemy umiejętności dzieci zapominając o tym, że rozwijają się w różnych środowiskach, różnią się temperamentem, wychowywane są każde wg innego modelu itd. Trudno napisać gotową listę obowiązków dziecka w danym wieku. Możemy jedynie wg listy dopasować czynności do możliwości dziecka. 

Dzisiaj chciałabym przyjrzeć się szczególnie tym obowiązkom, którym mogą podołać dwulatki oraz trzy i czterolatki. Jeśli wydaje Wam się, że niektóre czynności są zbyt trudne dla Waszych dzieci to prawdopodobnie tak jest. Ja stworzyłam tę listę z perspektywy matki trzy i pół letniej córki oraz z obserwacji w pracy dzieci w wieku dwóch, trzech, czterech lat. Jeśli uważacie, że jakaś czynność może być nieodpowiednia do wykonania dla waszych dzieci to warto przeczekać. Nic na siłę, wszystko zgodnie z możliwościami naszych pociech. Wszystko w granicach rozsądku. Pamiętajmy, aby te 'obowiązki' traktować jako przygodę, zabawę, możliwość wykazania się dla dziecka. Z czasem, powtarzane regularnie staną się dla nich proste i przyjemne. 

W czym może nam pomóc w domu dwulatek? 
- wkładać i wyciągać ubrania do/z pralki 
- składać zabawki do pudełka (to już umiejętność, którą z powodzeniem roczny maluch może wykonać i będzie to dla niego wspaniała zabawa)
- przecierać meble ściereczką
- 'pomagać' przy robieniu ciasta (przesypywać, ugniatać ciasto)
- opróżnianie zmywarki (z nieostrych i nie szklanych naczyń;))

Trzylatek i czterolatek (to samo co dwulatek i więcej). Każda z tych czynności wykonywana jest pod okiem rodzica i dostosowana do możliwości dziecka. Bezpieczeństwo dziecka jest dla nas najważniejsze. Sami najlepiej znamy swoje dziecko i wiemy z czym sobie poradzi.
- wieszać ubrania (w zależności od wielkości i ciężkości ubrań) na suszarce
- ściągać suche ubrania z suszarki
- segregować pranie wg rodzaju, koloru ubrań (nawet młodsze dzieci)
- ścierać ściereczką meble, lustro, półki itp.
- kroić miękkie warzywa czy owoce (odpowiednim nożem)
- przyprawiać mięso, warzywa itp.
- przyrządzać wspólnie ciasto
- rozkładać talerze czy sztućce i nakrywać do stołu (z ostrożnością i kontrolą dorosłego)
- pomagać w odkurzaniu (w zależności od wielkości odkurzacza:))
- składać ubrania (na początku małych np. kocyków z pomocą rodzica, aż nauczy się samodzielnie)
- układać książki dla regale
- zamiatać zmiotką śmieci 
- wynosić małe i lekkie śmieci razem z rodzicem
- opróżnianie zmywarki (uwaga na ostre naczynia!) 
- rozpakowywanie zakupów z toreb, siatek i wkładanie ich w odpowiednie miejsce np. do lodówki



Co jeszcze dopiszecie do tej listy? W czym Wasze dzieci pomagają Wam w domu? Podzielcie się i zainspirujmy się nawzajem. 






1 komentarz:

  1. Tak jak piszesz, wszystko zależy od chęci dziecka. Czasem wiek nie ma znaczenia, bo każdy maluch rozwija się inaczej :) Moja córka uwielbia psikać sprayem na kurz i myć podłogi :)

    OdpowiedzUsuń