poniedziałek, 19 września 2016

Noworodek. Pierwsze chwile w domu.


20 dni temu urodziłam ukochanego Synka Doriana. Zostałam mamą po raz drugi. 
Mała istotka ubarwiła nasze życie i idziemy dalej przez świat jako czteroosobowa rodzinka!

Okres noworodkowy to wyjątkowy czas. Noworodkiem dziecko jest tylko przez miesiąc więc warto nacieszyć się tymi chwilami, które tak szybko uciekają.
Spośród pięciu stanów świadomości, jakie możemy obserwować u noworodka.
GŁĘBOKI SEN (oczy zamknięte, regularny oddech, brak ruchu, sporadyczne drgnięcia ciała
SEN AKTYWNY (oczy zamknięte, nieregularny oddech, nieznaczne drgania, brak większych ruchów ciała)
CICHE WYBUDZENIE (oczy otwarte, regularny oddech, brak znacznych ruchów ciała)
CZYNNE WYBUDZENIE (oczy otwarte, ruchy głowy i rączek, nóżek i tułowia)
PŁACZ I HAŁASOWANIE  (energiczne ruchy, którym towarzyszą ruchy we wszystkie strony, oczy zamknięte lub lekko otwarte)
w naszym przypadku już od 20 dni większość czasu maleństwa to SEN. Noworodki przesypiają około 90% swojego czasu. Stany świadomości zachodzą cyklicznie. Z każdym dniem maluszek staje się coraz bardziej aktywny czy to w nocy czy w dzień. Noworodki, niemowlaki często potrzebują sporo czasu na to by dzień przestał być mylony z nocą. Możesz zaobserwować kiedy Twoje dziecko jest aktywne i czy podobnie działo się to gdy było jeszcze w brzuszku. Około szóstego, ósmego tygodnia życia możemy zaobserwować oznaki przyswajania rytmu dnia i nocy. Stopniowo i powoli:)
Co lubią noworodki?
Noworodki lubią obserwować naszą twarz, nawet gdy jeszcze nie dość wyraźnie ją widzą. Z każdym dniem staje się ona dla nich lepiej widoczna. Szczególnie dobrze widzą z odległości 20-30 cm.
Lubią kolory czarny, biały i czerwony. Lubią leżeć na brzuszku, co pozwala im ćwiczyć mięśnie i masować brzuszek (potrafią nawet na kilka sekund podnieść głowę do góry).
Lubią pierś i objęcia, zapach Mamy, Taty i rodzeństwa :)
Większość maluchów lubi kąpiel, szczególnie gdy mogą całe zanurzyć się w wodzie.
Lubią szumy, czy dźwięki lejącej się wody, które je uspokajają.


Odruchy noworodka.
Obserwuj swoje dziecko, a zauważysz kilka ważnych odruchów, w które natura wyposażyła człowieka by mógł przetrwać. ODRUCH MORO - dziecko na nagły ruch i zmianę położenia ciała, energicznie odchyla rączki i nóżki na boki, wygina ciało w łuk, głowę odchyla do tyłu, a następnie przyciąga rączki do klatki piersiowej i zaciska piąstki. Ten odruch trwa do 4-6 miesiąca życia.
ODRUCH BABIŃSKIEGO. Skieruj wzrok na małe stópki Twojego maleństwa. Dotknij delikatnie i przesuń palcem po stópce od pięty do palców i zauważ jak paluszki się prostują i naprężają a stópka wykrzywia się do środka.
Odruch ssania (który obserwować możemy już gdy dziecko jest w brzuchu Mamy i ssie kciuk. Przygotowuje się w ten sposób do ssania piersi po porodzie. Odruch chwytania - gdy włożymy palcem w otwartą dłoń noworodka, dziecko od razu bardzo mocno zaciśnie piąstkę.
Odruch chodu automatycznego. Dziecko trzymane pionowo pod pachy na płaskiej powierzchni podnosi jedną nogę i kieruje ją do przodu i ten sam ruch wykonuje drugą nóżką, jakby chciało zrobić kroki do przodu. Trwa do około 3-4 miesiąca życia.

Bycie mamą po raz drugi to cud. Miłość się mnoży to jest pewne. Na pewno dużo łatwiej jest opiekować się maleństwem po raz drugi. Pielęgnacja, noszenie, przewijanie, ubieranie, karmienie to wszystko idzie łatwiej. Już nie muszę sięgać do poradników, tak jak robiłam to gdy moja córka się urodziła i mało wiedzieliśmy o takiej kruchej, małej istotce. Dziecko odczuwa nasz pewny dotyk, nasze emocje i gdy my jesteśmy spokojni, ono dokładnie odzwierciedla nasze emocje. Czuję to i obserwuję.
Bycie mamą dwójki to trudne zadanie. Chcesz poświęcić uwagę starszemu dziecku, które szczególnie jej potrzebuje i chcesz dać tyle samo dzidziusiowi. Trzeba się tego nauczyć. Dobrze zorganizować. Moja czteroletnia córeczka w pierwszych dniach z bratem świetnie sobie radzi. Potrzebuje dużo więcej uwagi rodziców, jednak o braciszka się troszczy, jest chętna pomagać w każdej małej czynności. Obserwuje go i poznają się. Piękny widok mam każdego dnia gdy patrzą sobie w oczka!  

1 komentarz:

  1. Śliczny ten Twój Dorianek! :) Dobrze, że piszesz o tak ważnych rzeczach, po porodzie nie miałam niestety dostępu do takich informacji... Nie wiedziałam na przykład, że trzeba mieć w pogotowiu gaziki do pępka, który się przecież goi po porodzie. Mojemu A. na szczęście nic się nie działo i poradziłam sobie. :) Niech Dorian rośnie duży i silny!

    OdpowiedzUsuń