niedziela, 13 listopada 2016

Jak dobrze przygotować dziecko na pojawienie się rodzeństwa?


Pojawienie się rodzeństwa to dla małego człowieka i dla rodziców ogromna zmiana w życiu. 
Jak dobrze przygotować do tego dziecko? Czy istnieje złoty środek? 
Jak my możemy się do tego przygotować?

Wiele czynników wpływa na to jak nasze starsze dziecko przyjmie nowo narodzonego maluszka w domu i swoim życiu. Zanim jednak to nastąpi, macie swój czas, dziewięć, a nawet dziesięć miesięcy, na to by się przygotować na to ważne wydarzenie.

Dlaczego dopiero teraz o tym pisze? Teraz jestem pewna, że wszystkie przygotowania do pojawienia się maleństwa, dziesiątki rozmów z dzieckiem procentują! Dobre/złe nastawienie, miłość do maluszka, chęć opieki nad nim bądź nie - to wszystko rodzi się w starszym dziecku (z jakiegoś powodu). Jak zasiejemy ziarenko to już od nas zależy i to jak będziemy pielęgnować, wspierać starsze dziecko w zmianie to również od nas zależy. Rodzicielstwo to ciągła praca. Wcale nie łatwa. Jedni rodzice po pojawieniu się kolejnego dziecka na świecie mają łatwiej inni trudniej. Często ludzie twierdzą, że nie ma po co tyle z dzieckiem rozmawiać bo ono i tak połowy z tego nie słyszy, nie rozumie. Jestem zdecydowanie innego zdania. Na pewno jest taki czas w ciągu dnia kiedy dziecko jest spokojne, wyciszone, wtulone w Ciebie i chce słuchać. Rozmawianie jest dobre na wszystko! W takich chwilach szczególnie!

Początek... będzie nas więcej!
Kwestią indywidualną jest decyzja KIEDY powiecie dziecku o tym, że będzie miało rodzeństwo. My zaczekaliśmy do momentu, aż lekarz potwierdził, że serduszko bije i wszystko jest w porządku. Pamiętam ten moment gdy jechaliśmy razem do lekarza. Stresowałam się do momentu potwierdzenia, że jest dobrze. Wyszłam z gabinetu by uściskać moją córeczkę i powiedzieć jej wraz z partnerem, że w moim brzuszku jest dzidziuś. Radość była ogromna. Skoki do nieba i uśmiech, który z buźki długo nie schodził. A potem mnóstwo pytań...

Na pewno duże znaczenie ma tutaj różnica wieku między dziećmi. Młodszym dzieciom (mam tutaj na myśli roczne dzieci) trudniej pojąć co takiego dzieje się z brzuszkiem mamy. Starsze dzieci zadają pytania, ba! mnóstwo pytań: jak, skąd i dlaczego? Możemy je nieco lepiej wtajemniczać w temat ciąży, tego jak rozwija się dziecko w brzuchu Mamy. Jednak bez względu na wiek mamy dziewięć miesięcy czasu na to by przygotowywać dziecko na zmianę. Zmianę, która w życiu starszaka(choć wciąż małego dziecka) będzie ogromna i zauważalna za równo dla nas jak i dla niego. 

Dziecko nie wie jeszcze co je czeka, bo dzieci choć mają ogromną wyobraźnię, to nie wiedzą o noworodkach za wiele. Zadaniem rodzica jest wtajemniczyć dziecko. Nawet jeśli jest jeszcze bardzo małe i nie jesteśmy pewni co i na ile maluch rozumie to... przygotowujmy je. 

Niekończące się pytania i odpowiedzi. 
Za każdym razem cierpliwie odpowiadałam córce na pytania. Choć nie zawsze były one łatwe. Na przykład: Jak dzidziuś wszedł do brzuszka i jak wyjdzie? ;) Z tych dziwniejszych to 'Czy dzidziuś będzie miał język i czy urodzi się ubrany' i wiele podobnych. To normalne, że dziecko pyta w kółko o to samo. To dla niego zupełnie nowa sytuacja a ono po prostu próbuje zrozumieć o co chodzi...Setki rozmów o dzidziusiu przeprowadziliśmy z córką. To wszystko teraz, gdy synek jest z nami, procentuje.

Będąc w ciąży po raz drugi jesteś już doświadczona i świadoma, dzięki bagażowi doświadczeń jaki masz po narodzinach pierwszego dziecka. Wiesz w takim razie czego możesz się spodziewać po porodzie...

Jak się czuje Mama? 
Oby przez większość czasu odpowiedź brzmiała: DOBRZE! (tego Wam życzę!) W ciąży, nawet gdy jesteś aktywna, potrzebujesz więcej odpoczynku. Może się nawet zdarzyć, że będziesz musiała leżeć. Wtedy znów, dziecko potrzebuje Twojej uwagi. U nas w takiej sytuacji większość obowiązków w tym czasie przejął TATA! Jeśli macie blisko siebie dziadków, to oni w takich wyjątkowych sytuacjach również obdarzą Was pomocą. 

Jak wygląda dzidziuś?
Jeśli Twoje starsze dziecko nigdy wcześniej nie miało okazji zobaczyć niemowlaka to najwyższa pora to zmienić. Być może w Waszym otoczeniu jest bobas, którego Wasze dziecko mogłoby zobaczyć czy obserwować. Podczas takiego kontaktu możemy pokazać dziecku jak wygląda, funkcjonuje taki mały człowiek. Tutaj jednak ostrożnie, jeśli chodzi o uwagę wobec bobaska. Na widok takiego brzdąca aż kusi by mówić słodziutkim głosem, brać na rączki i zapomnieć o całym świecie. I zupełnie nie ma w tym nic złego. Jest to naturalna reakcja. Jednak pamiętajmy w tym cały czas o starszym dziecku, które jeszcze mocniej w takich sytuacjach potrzebuje uwagi, by na samym starcie nie wyrobiło sobie złego zdania o niemowlakach(które zabierają uwagę rodzica)...

Niektórzy rodzice zabierają dziecko na badanie usg, aby mogło zobaczyć brata/siostrę. Nie wiem czy dziecko cokolwiek z tego rozumie, bo u nas na badaniu wyglądało to tak - jedno spojrzenie na ekran, hmm, ciemno tu, wychodzimy! :)

Co robi dzidziuś?
Nam się to wydaje absolutnie jasne, że dzieci płaczą! Tak wyrażają swoje potrzeby i frustracje i tak komunikują się z nami na początku. Warto rozmawiać z dzieckiem o tym, że malutkie dzieci płaczą i tłumaczyć dlaczego tak się dzieje. Wiele rozmów na ten temat odbyłam z córką. Teraz mój 10 tygodniowy synek nie płacze prawie wcale, ale nawet gdy to się zdarza zawsze tłumaczę Amelce dlaczego tak może się dziać. Zadziwiające jest to, że ona sama już wie dlaczego jej brat jęczy albo rozpłakuje się...pewnie jest głodny albo zmęczony! Co więcej, gdy on się niepokoi ona również się niepokoi, dlatego obdarzamy uwagą wtedy nie jedno a dwójkę dzieci, nawet jeśli wydaje się być to niewykonalne.

Karmienie.
Z pewnością jeśli jesteś w ciąży to planujesz sposób w jaki będziesz karmić. Pamiętając przy tym, że mleko mamy jest NAJLEPSZE dla maluszka. Najczęściej, przynajmniej na początku(i oby jak najdłużej, czego Wam życzę!) karmisz piersią. Powiedz o tym dziecku. Skąd ono ma posiąść tą wiedzę jak nie od Mamy. Opowiedz jak wygląda karmienie maluszka, dlaczego karmisz/będziesz go karmić piersią. Nie minie chwila, a Twoje dziecko będzie karmiło tak swoje...laleczki : )

Nawet jeśli maleństwo potrzebuje szczególnie dużo uwagi i nawet jeśli od początku dużo płacze to pamiętajmy, że starsze dziecko potrzebuje więcej naszej uwagi i czułości. Po porodzie zmienia się nie tylko życie rodziców ale przede wszystkim małego dziecka, które uwagi i bliskości potrzebuje więcej i więcej! 

W połogu, kiedy organizm wraca do siebie po trudach porodu, kiedy rozkręca się laktacja, Tobie jest potrzebne wsparcie. Jesteś mamą dwójki(trójki, czwórki, piątki?)dzieci i każde z nich potrzebuje Cię bardzo mocno. Dasz radę. Wiem, że wizja wychowywania więcej niż jednego dziecka przedstawiania jest zazwyczaj jako nie do ogarnięcia! ALE ludzie tak tylko mówią. Większość z tego co mówią to straszenie, zupełnie niepotrzebne. Warto słuchać swojego głosu, wierzyć w to, że będzie dobrze, bo ja już to wiem, że z dwójką dzieci jest JESZCZE LEPIEJ! Bywają trudne MOMENTY. I to są momenty, które mijają, a uśmiech dziecka i uściski siostry i brata to najwspanialszy widok dla mamy!Brak komentarzy:

Prześlij komentarz