piątek, 9 grudnia 2016

Jak się bawić z najmłodszymi i jak wspierać ich rozwój (od narodzin do 3 miesiąca życia)

Rozwój dziecka i zabawa z nim od narodzin do 3 miesiąca życia. 


O umiejętnościach dziecka od pierwszych dni życia, słów kilka...dla świeżo upieczonych rodziców i przyszłych rodziców :)
Mój synek skończył już trzy miesiące więc przed nami kolejny etap rozwoju, o którym napiszę Wam już niebawem! Jak można się bawić z dzieckiem w tym okresie życia?  Powstał nie tak dawno FILM właśnie o tym! Jednak ten post będzie dopełnieniem tematu i nieco więcej dowiecie się o stymulowaniu rozwoju maluszka.

Niesamowite, bo dzieciątko, które jest jeszcze noworodkiem, potrafi rozpoznać głos mamy od innych głosów. Uwielbia słuchać głosu mamy, bo pamięta go jeszcze z okresu płodowego. W prosty sposób możesz oddziaływać na zmysł słuchu swojego maluszka.

Dlatego już od pierwszych wspólnych chwil warto przemawiać do maleństwa, opowiadać bajki czy śpiewać mu piosenki. Doskonale sprawdzi się także muzyka relaksacyjna, klasyczna czy przyjemne kołysanki, a także piosenki, które słuchałaś w ciąży. Pamiętaj o zachowaniu odpowiedniej głośności, aby nie zmęczyć maluszka. Większość dzieci uspokaja się także słysząc szum suszarki, odkurzacza czy nawilżacza powietrza –świetny sposób na łagodzenie płaczu (o tym pisałam w poście „Dlaczego dziecko płacze”).

Zwróć także uwagę czy Twoje dziecko lubi muzykę, którą mu włączasz. Na pewno zauważysz czy mu się podoba czy nie. Warto także zainwestować w karuzelkę z pozytywką lub boksem grającym, w którym znajdziesz dużo melodii, które powinny ułatwić Twojemu maleństwu zasypianie, a na pewno pozwolą mu się wyciszyć. Zawsze zwróć uwagę, aby dźwięki nie były zbyt głośne.

Noworodek, a po 4 tygodniu życia, niemowlę, doskonale potrafi rozpoznać zapach mamy, dlatego na początku staraj się nie używać mocnych perfum, aby nie zdezorientować maluszka, na pewno poczuje się bezpieczniej czując znany mu, ulubiony zapach Mamy!
Na zmysł zapachu oddziałuje wiele różnorodnych bodźców z zewnątrz. Nie musisz się specjalnie starać, żeby dziecku dostarczać nowe zapachy. Przyjemny może dla dziecka być unoszący się w powietrzu zapach Świąt - choinki, mandarynek, goździków. Jeśli Twoje maleństwo dobrze reaguje na nowe zapachy i nie wykazuje nadwrażliwości węchowej możesz być spokojna, że zapach choinki czy innych przyjemnych, łagodnych zapachów nie będzie mu przeszkadzał.

Noworodek bardzo szybko uczy się odróżniać twarz ukochanej Mamy od twarzy innych osób. Zdolna istotka ;) Co więcej, potrafi też skupić wzrok na nieruchomym przedmiocie. Dlatego, aby zainteresować maluszka, możesz zawiesić w zasięgu jego wzroku ciekawą zabawkę, obrazek, najlepiej o intensywnych barwach. Do około 6 tygodnia życia dzieci najbardziej lubią kolor czerwony, biały i czarny. Większość rodziców jednak stawia na różnobarwne zabawki. Pisałam o intensywnych barwach, tak, ale pamiętajmy, aby nie było ich zbyt wiele, kolorów i zabawek. Najlepiej pokazywać dziecku jedną zabawkę, a później kolejne, biorąc pod uwagę to, że maluszek szybko może się zmęczyć.

Także zabawki ruchome będą świetnym sposobem na rozwijanie zmysłu wzroku Twojego dziecka. Na przykład karuzelka, czy grzechotki, które pokażesz dziecku. W pierwszych tygodniach życia, niemowlaki lubią mieć główkę obróconą na bok, dlatego najlepiej, gdy zabawki będą znajdować się właśnie z boku, w zasięgu wzroku naszego dzidziusia ;)

Ważne, aby dziecko obracało główkę zarówno w prawo jak i lewo. Zachęcisz je do tego przemawiając do niego lub używając dźwięku grzechotki z tej strony, w którą chcesz, aby się obróciło. Proste ale czasem wiele się trzeba natrudzić, aby to zrobić!

U starszych już dzieci świetnie sprawdzi się także obserwowanie swojej twarzy w lustrze. Moja córcia mając niecałe 4 miesiące, leżąc na macie, uśmiechała się i przemawiała do swojego odbicia w małym lustereczku, w którym dostrzegła swoją roześmianą buźkę, to było piękne! Teraz podobnie mój trzymiesięczny synek. Obserwuję u nich wiele podobieństw!

Noworodek przeważnie ma zaciśnięte piąstki. W pierwszym i drugim miesiącu życia coraz częściej będzie otwierać rączki, a w trzecim miesiącu, a nawet szybciej, zacznie już sięgać po zabawki umieszczane w zasięgu jego wzroku. Możesz wkładać dziecku do rączek grzechotkę, różnego rodzaju bezpieczne zabawki, o rozmaitej fakturze. Możesz oddziaływać na zmysł dotyku maluszka poprzez delikatny masaż (obserwuj reakcje dziecka, nie każdy masaż dziecko polubi), dmuchanie w stopy czy rączki, łaskotanie po brzuszku i wiele innych przyjemnych gestów. Pamiętam, że w sytuacjach, gdy moja córcia będąc jeszcze kilkutygodniowym niemowlakiem, głośno płakała, masowałam jej stópki, co łagodziło jej płacz, przynajmniej na chwilę ;) Teraz mój synek bardzo mało płacze więc wszelkie szumy to u nas rzadkość. Lubi za to bardzo dźwięki pozytywki i piosenki śpiewane przez starszą siostrę! :) Możesz też stymulować rozwój zmysłu dotyku, głaszcząc dziecko po buźce i jego delikatnym ciałku, różnorodnymi tkaninami na przykład aksamitem, jedwabiem, bawełną czy futerkiem.

Sposobów na oddziaływanie na zmysły naszego maleństwa jest mnóstwo. Sama Twoja obecność, ciepły ton Twojego głosu, zaspokojenie podstawowych potrzeb sprawia, że maluszek czuje się bezpiecznie i prawidłowo się rozwija. Obserwuj swoje dziecko, daj mu możliwość doświadczania, oddziałuj na jego zmysły. Jeśli dziecko reaguje niepokojem na nowe bodźce, reaguj. Bawiąc się z dzieckiem pamiętaj też o tym, że każdy człowiek, nawet niemowlę, potrzebuje spędzić trochę czasu w samotności. Staraj się dostarczać dziecku bodźce stymulujące rozwój poszczególnych zmysłów, pamiętając o tym, że maluszek łatwo może się zmęczyć. Obserwuj, sama z czasem odkryjesz, co Twoje dziecko lubi, a czego lepiej unikać.

Jestem bardzo ciekawa, jakie są Wasze sposoby na wspieranie rozwoju zmysłów Waszych najmłodszych pociech?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz