niedziela, 19 lutego 2017

Uwaga smog! Jak żyć, gdy nie ma czym oddychać? Najlepsze sposoby, by chronić siebie i dzieci przed smogiem.
O tym, że smog niszczy nasze zdrowie, a normy jakości powietrza w Krakowie i innych dużych miastach w Polsce są przekroczone przez okres prawie sześciu miesięcy w roku wiemy wszyscy. Problem dotyka nie tylko dużych miast, a przede wszystkim małych miejscowości i wsi. Tam niestety pomiary nie są prowadzone, z kominów leci siwy dym, a powietrze jest niebezpieczne dla zdrowia.

Najbardziej narażone na szkodliwy smog są dzieci, kobiety w ciąży oraz osoby starsze, chore oraz alergicy. Problem jest poważny i na szczęście coraz częściej nagłaśniany w mediach! Świadomość ludzi o szkodliwym wpływie smogu na nasze zdrowie rośnie. Mimo to większość z nas nie przestrzega zasad bezpieczeństwa.

Jeśli Twoje dziecko kaszle niemal przewlekle, a walka z infekcjami trwa u Was znacznie dłużej niż zwykle, wiedz, że jedną z przyczyn jest zanieczyszczone powietrze. Smog i pyły w nim zawarte drażnią naszą śluzówkę, która chroni nas przed bakteriami, drobnoustrojami itp. Co za tym idzie nasza odporność spada i jesteśmy narażeni na infekcje. Smutne jest to, że w okresie jesienno zimowym nie możemy swobodnie spędzać czasu na świeżym powietrzu. Przez ostatni miesiąc wyszłam z domu z moim synkiem tylko kilka razy! Bo niestety niemowlę nie może ubrać maseczki...

WDYCHAMY NIEBEZPIECZNE DLA ZDROWIA PYŁY PM2,5 I PM10. JEŚLI WYDAJE CI SIĘ, ŻE NA TWOJE ZDROWIE NIE MAJĄ ONE WPŁYWU TO NIESTETY, TYLKO CI SIĘ WYDAJE...

CO POMOŻE W WALCE ZE SMOGIEM?
Możesz śledzić na bieżąco informacje o smogu, nie tylko w Krakowie, ale w całej małopolsce i innych miastach w Polsce. Wejdź na  KRAKOWSKI ALARM SMOGOWY na Facebooku. Na bieżąco możesz śledzić informacje o poziomie zanieczyszczenia, o tym, jakie działania podejmują władze miasta, o darmowej komunikacji miejskiej, apelach itp.

OCZYSZCZACZ POWIETRZA
W domu powietrze jest lepsze niż na zewnątrz nawet o około 30%. To dobra wiadomość. Ten wynik może być jeszcze lepszy!
Już dwa lata temu w naszym mieszkaniu na stałe zagościł oczyszczacz powietrza. Pierwszy, jaki mieliśmy to był oczyszczacz wodny. Teraz zaopatrzyliśmy się w lepszej generacji oczyszczacz powietrza z filtrem Hepa oraz z filtrem węglowym. Nie dość, że wyłapuje szkodliwy smog to oczyszcza powietrze z kurzu, roztoczy i grzybów. Różnica jest mocno wyczuwalna. Koszt takiego oczyszczacza jest bardzo zróżnicowany. Wygląda na to, że od 500 złotych możesz już mieć bardzo dobry oczyszczacz!

MASKI ANTYSMOGOWE
Początkowo używaliśmy zwykłych masek BHP. Do estetycznych one nie  należą, niestety. Profesjonalne maski antysmogowe to dość duży wydatek. Lepiej jednak zainwestować w swoje zdrowie. Obecnie używamy, wraz z moją córką, Vogmask. Na rynku dostępne są różne rozmiary od S do L. Polecane na rynku jako jedne z najlepszych są maski Respro.

OGRANICZENIE DO MINIMUM PRZEBYWANIA NA POWIETRZU. Nie wychodzimy z domu, gdy normy powietrza są przekroczone. Niestety. Jeśli jest taka potrzeba to idziemy w maskach. Do pracy, do przedszkola wyjść musimy i wtedy zawsze nosimy maski. Jeśli nie muszę nie wychodzę, nie wietrzę w mieszkaniu, ograniczam dopływ smogu do minimum. Niestety w mieszkaniu powietrze również jest zanieczyszczone. Możesz to łatwo sprawdzić robiąc test odkurzacza - do rury odkurzacza przyczepiamy okrągły wacik i włączamy odkurzacz na kilka minut. Efekty będą widoczne od razu.

Jeśli wychodzisz z domu czy w masce czy bez maski, , po powrocie do domu (po smogowym spacerze) powinieneś oczyścić śluzówkę wodą morską lub solą fizjologiczną!!!

KONTROLA JAKOŚCI POWIETRZA na bieżąco. Najbardziej wiarygodnym miejscem kontroli jakości powietrza jest strona AIRLY.  Możesz sprawdzić poziom zanieczyszczenia na niemal każdej ulicy i dzielnicy Krakowa oraz okolicznych miejscowościach. Dostępnych jest także wiele aplikacji o zanieczyszczeniu powietrza, które możesz zainstalować na swoim telefonie. 


ROŚLINY. Niektóre rośliny oczyszczają powietrze w domu ze smogu. Należą do nich na przykład: bluszcz pospolity, skrzydłokwiat, sansewieria gwinejska, dracena. Ciekawy artykuł na ten temat możecie znaleźć również na blogu zielony zagonek

UCIEKAJ GDZIE TYLKO MOŻESZ, GDY MOŻESZ - najlepiej w miejsca, gdzie smogu nie ma. Okazuje się, że w całym kraju w sezonie zimowym powietrze jest zanieczyszczone. Ogólnie rzecz biorąc w Małopolsce najlepsze powietrze jest w górach, ale tylko w wybranych miejscowościach np. w Zębie. Z kolei nad morzem to w wielu miastach nadmorskich powietrze jest dobre, ale uwaga! Tylko z dala od zabudowy. Niestety nawet na plaży w małych nadmorskich miejscowościach można poczuć dym w powietrzu!

Walka ze smogiem trwa i potrwa pewnie jeszcze wiele lat. Reagujmy, uświadamiajmy społeczeństwo, jakie konsekwencje dla zdrowia niesie zanieczyszczenie powietrza i to czym oddychamy każdego dnia!  Chrońmy nasze dzieci, nie pozwólmy by oddychały najgorszym powietrzem.

1 komentarz:

  1. W walce ze smogiem i zanieczyszczonym powietrzem dobrze jest też pomyśleć o wsparciu układu oddechowego. Ja podaję moim maluchom i mężowi herbatę z liści manuka Vitalitis. Świetnie działa uodparniająco i wzmacjniająco. Do tego oczywiście oczyszczacz powietrza w domu mamy, a kiedy wychodzimy na spacer zakładamy maski antysmogowe.

    OdpowiedzUsuń