O MNIENazywam się Patrycja Filak. Z zawodu jestem psychologiem. Psychologia to mój zawód i moja pasja. Jestem mamą trójki dzieci. 

Jestem autorką książek dla dzieci i dla rodziców oraz założycielką Wydawnictwa Tuli Mama Tuli Tata.

Na blogu mamadajerade.pl dzielę się z Wami wydarzeniami z życia mamy, taty i dziecka. Macierzyństwo i opieka nad naszym maleństwem przynosi często wiele niespodzianek. Co wtedy robimy? Pytamy najczęściej innych mam, naszych mam, siostrę, przyjaciółkę…lista jest długa, ale tak naprawdę tylko my znamy najlepiej swoje dziecko i wiemy, co dla niego najlepsze. Pomaga nam w tym nasz instynkt macierzyński a także nasza niezawodna kobieca intuicja...


MAMA DAJE RADĘ to miejsce gdzie znajdziesz teksty o różnorodnej tematyce, głównie z obszaru macierzyństwa, rodzicielstwa. Szczególnie rodzicielstwa bliskości, wychowania bez kar i nagród, niemowlęctwa, dzieciństwa, stylu życia, psychologii. To także miejsce gdzie odnajdziesz odpowiedzi na pytania najczęściej zadawane przez rodziców małych dzieci. Znajdziesz tu motywację do działania, wsparcie i moc pozytywnej treści.

O czym piszę najczęściej?
 • O tym jak szczęśliwie przeżyć ciążę. Jak przez okres około 9 miesięcy przygotować się do roli mamy. Kogo słuchać, co robić w trudnych chwilach.
 • O rozwoju psychomotorycznym, społecznym i emocjonalnym od urodzenia do 4 roku życia
 • O potrzebach dziecka, o jego radościach, smutkach, wymaganiach 
 • O pięknych i mniej pięknych stronach macierzyństwa.  
 • O tym jak aktywnie spędzać czas z dzieckiem oraz o zabawie z dzieckiem. 
 • O karmieniu piersią, gdyż jestem jego zwolenniczką i kiedyś matką (długo)karmiącą.  
 • O najczęstszych, ale tez nietypowych problemach jakie mogą napotkać rodzice na swojej drodze.
Odpowiadam na pytania, które nurtowały mnie (i pewnie wiele innych mam) każdego miesiąca i te, na które po dłuższym czasie znalazłam odpowiedź – doświadczając tego. Zdarzają się wpisy, w którym zdradzam trochę tajemnicy o sobie i mojej rodzinie - partnerze i dwuletniej córce Amelce. W większości postów wplatam wiedzę ze swoich doświadczeń oraz wiedzę psychologiczną, którą jako psycholog stale poszerzam.

Z zawodu jestem psychologiem. Ukończyłam Psychologię Stosowaną na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jestem szczególnie zainteresowana psychologią dziecka, psychologią rozwojową oraz psychologią rodziny. Interesuję się również tematyką wychowywania dziecka w duchu rodzicielstwa bliskości oraz wychowania bez nagród i kar.

W trakcie studiów zrealizowałam liczne praktyki w krakowskich ośrodkach i placówkach dla dzieci. Między innymi w Krakowskim Ośrodku Rehabilitacji Wieku Rozwojowego, szkole specjalnej dla osób z upośledzeniem umysłowym i zaburzeniami rozwoju oraz w krakowskich przedszkolach. Doświadczenie zawodowe zdobywałam także w Specjalistycznym Szpitalu Onkologicznym pracując z pacjentami na Oddziałach Onkologicznych. W trakcie studiów realizowałam również studium Socjoterapii i Psychoterapii Młodzieży w Krakowskim Centrum Psychodynamicznym.. Ukończyłam kurs Monachijskiej Funkcjonalnej Diagnostyki Rozwojowej - pierwszy, drugi i trzeci rok życia dziecka w Krakowskim Ośrodku Rehabilitacji Wieku Rozwojowego w Krakowie. Przez kilka lat tworzyłam i prowadziłam warsztaty ogólnorozwojowe dla dzieci i ich rodziców - "Dzieciaki Bystrzaki'. 
Jako psycholog stale się doszkalam i rozwijam. Obecnie z obszaru Wysokiej Wrażliwości u dzieci. Ukończyłam szkolenie z obszaru Psychosomatyki: Objawy Psychosomatyczne i dzieci i młodzieży. 

Obecnie piszę i wydaję książki dla dzieci i rodziców, które mają na celu wspieranie rozwoju emocjonalnego dzieci, a także wspomagać rodziców w codziennych wyzwaniach rodzicielskich. 

Od kilku lat prowadzę warsztaty psychoedukacyjne dla rodziców: w Centrach i Klubach Kultury, w przedszkolach, podczas licznych wydarzeń dla dzieci i rodziców oraz on-line. Warsztaty dotyczą głównie tematyki: rodzicielstwa, rozwoju dziecka, emocji, wychowania, stawiania granic dzieciom, wychowania bez kar i nagród i wiele innych. 

Prowadzę również konsultacje indywidualne z rodzicami. 
Zapraszam do kontaktu: patrycjafilak@gmail.com 


3 komentarze:

 1. Trafiłam na Pani blog całkiem przypadkiem..szukając sposobu na ukojenie płaczu synka podczas spacerów. Nie mogę oderwać wzroku i myśli od tych fajnych ale i przydatnych uwag w postach. Życzę aby jak najdłużej pisała Pani tego bloga.
  Pozdrawiam,mama 4-ro miesięcznego maleństwa :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Magiczne zdjęcia!
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń