Jak znaleźć czas dla siebie i swoich pasji jako mama?

0
215
Jak znaleźć czas dla siebie i swoich pasji jako mama

Bycie mamą to praca na pełen etat albo nawet kilka! W związku z tym ciągła potrzeba uwagi ze strony dziecka może skutecznie utrudnić ci odpoczynek oraz rozwój. W artykule znajdziesz kilka porad, dzięki którym łatwiej wygospodarujesz czas dla siebie. To naprawdę możliwe – wystarczy odrobina organizacji!

Zaangażowanie partnera, mamy lub babci

Zaangażowanie bliskich osób w wychowywanie dziecka pozwoli ci wygospodarować czas wolny, który możesz przeznaczyć na odpoczynek lub swoje zainteresowania. Jeśli chcesz poświęcić wieczór wyłącznie dla siebie, poproś partnera, by w tym czasie zajął się dzieckiem. Najlepiej, gdyby wybrał się z nim na spacer, plac zabaw, lody czy do kina, jeśli pociecha jest nieco starsza. Będąc sama ze sobą w pełni odpoczniesz i skupisz się wyłącznie na tym, co aktualnie robisz. Jeśli twój partner z dzieckiem będą w pokoju obok, możesz czuć się tak, jakbyś cały czas sprawowała opiekę.

Jeśli ojciec dziecka w danym dniu nie może wygospodarować czasu, możesz o pomoc poprosić również mamę, przyjaciółkę czy siostrę. Jeśli zwrócenie się z taką prośbą jest dla ciebie problematyczne, koniecznie sprawdź, czym jest program Baby&me. Przeglądając stronę internetową, znajdziesz wiele ciekawych porad i wskazówek, które pomogą ci uporać się zarówno z tym problemem, jak i innymi zagwozdkami związanymi z macierzyństwem. Chcesz dowiedzieć się więcej o ubraniach do karmienia, cesarskim cięciu czy rozszerzaniu diety dziecka? To miejsce, w którym znajdziesz wszystkie potrzebne informacje – program stworzono z myślą zarówno o potrzebach rodziców, jak i samego dziecka.

Program oferuje także cenne materiały na temat zatrudniania opiekunek. To kolejna ciekawa opcja, dzięki której będziesz mieć czas tylko dla siebie. Wybór odpowiedniej opiekunki może być dla ciebie wymagający, jednak gdy już trafisz na odpowiednią osobę – będziesz mogła poprosić ją o wsparcie zawsze, gdy tylko będziesz tego potrzebować. Odpowiednia opiekunka to osoba empatyczna, wyrozumiała i cierpliwa. Szybko zauważysz, czy twoje dziecko jest zadowolone ze wspólnego spędzania czasu, czy może wręcz odwrotnie. I pamiętaj – proszenie o pomoc nie jest niczym złym.

Pomoc ze strony starszego dziecka

Jeśli masz w domu nieco starsze pociechy – możesz je zaangażować w pomoc przy codziennych pracach domowych. Początkowo może wydawać się to wymagające i czasochłonne, jeśli jednak maluch nauczy się wycierać kurze, wsadzać ubrania do pralki czy nawet sprzątać swoje zabawki – jego pomoc będzie realna.

Postaraj się dziecku dokładnie wytłumaczyć, jak powinno zrobić daną rzecz. Proś go regularnie o pomoc, aż nauczy się wykonywać ten obowiązek samodzielnie. Z czasem wspólne sprzątanie stanie się sposobem na zaoszczędzenie czasu – mieszkanie będzie czyste, a ty będziesz mogła przeznaczyć więcej czasu na odpoczynek lub swoje pasje.

Wraz z rozwojem malucha będzie on w stanie pomagać ci z coraz trudniejszymi obowiązkami. Z czasem zacznie samodzielnie sprzątać cały swój pokój, a ty nie będziesz musiała nawet pomagać! Początek jest zawsze najtrudniejszy – daj sobie trochę czasu i proś dziecko o wsparcie, by już od wczesnego wieku kształtować w nim odpowiednie nawyki.

Pozwól dziecku bawić się samemu!

Dla wielu mam samodzielna zabawa dziecka wydaje się być czymś dziwnym, nieodpowiednim. Rzeczywiście – nie możesz pozostawić malucha samego w domu i wyjść na zakupy, jednak będąc w tym samym pomieszczeniu możesz spokojnie zająć się swoimi pasjami. Dziecko może bawić się samodzielnie i nie zawsze potrzebuje asysty. Samotna zabawa pozwala rozwinąć kreatywność i samodzielność malucha. Musisz jedynie zadbać o odpowiednie zabawki, które rzeczywiście odpowiadają dziecku i przynoszą mu radość.

Jeśli maluch ma rodzeństwo, może również bawić się z nim. Tutaj wiele zależy od różnicy wieku i samodzielności starszego dziecka, jednak to kolejny sposób na wygospodarowanie odrobiny czasu wyłącznie dla siebie. Co więcej, dziecko może bawić się ze swoim kuzynostwem czy też dziećmi twoich koleżanek. Możecie umówić się, że raz maluchy spędzają czas u jednej osoby, a następnym razem u drugiej. Takie rozwiązanie jest korzystne zarówno dla jednej matki, jak i drugiej.

Wspólne hobby dla dziecka i matki

Są takie hobby, które możesz realizować wspólnie z dzieckiem. Nie jest ich wcale mało! Jeśli lubisz malować, układać puzzle, chodzić na basen czy spacery, a może grać w gry – wszystkie te hobby możesz realizować wspólnie z dzieckiem! To świetny sposób zarówno na to, byś mogła odpocząć i poświęcić czas temu, co lubisz, jak i na znalezienie maluchowi nowego zainteresowania. Być może dziecko polubi waszą nową, wspólną aktywność i samo będzie chciało do niej wracać?

Im dziecko będzie starsze, tym realizowanie pasji razem z nim będzie dla ciebie łatwiejsze. Jeśli potrzebujesz odpoczynku, możesz poświęcić swój czas na sesję jogi czy odprężające kolorowanie, a maluch może naśladować to, co robi mama. Dodatkowo możecie zamienić się rolami! Ty także możesz towarzyszyć swojemu dziecku w tym, co lubi robić. Granie w piłkę, malowanie, skakanie na trampolinie – to tylko kilka czynności, które lubią dzieci i które jednocześnie mogą ci przynieść odprężenie.

Bycie matką wcale nie wiąże się automatycznie z rezygnacją ze swoich pasji czy odpoczynku. Możesz połączyć te dwie rzeczy – to naprawdę możliwe! Choć wychowanie dziecka zajmuje ogrom czasu, jesteś w stanie wygospodarować chwilę również na to, co lubisz – i to przynajmniej kilka razy w tygodniu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here