Co zrobić, gdy wpadną w nasze ręce nietrafione prezenty? Oto kilka sprawdzonych sposobów!

0
767
Nietrafione prezenty
fot. unsplash.com

Święta, walentynki, urodziny. To trzy najbardziej popularne momenty, gdy możemy podarować komuś albo otrzymać prezent. W idealnym świecie wszyscy jesteśmy zadowoleni z tego, co otrzymaliśmy. A w praktyce? Nie wygląda to już tak różowo. Co można więc zrobić?

Nietrafione prezenty to nie koniec świata. Daleko im do uniwersalnych prezentów na każdą okazję. Jednak bez względu na to, czy są to prezenty kuchenne, czy też idealne prezenty dla majsterkowicza, można coś z nimi zrobić. 

Czasem trudno być szczerym

Zarówno psycholodzy jak i znawcy dobrych manier, przede wszystkim radzą, aby w takiej sytuacji zdobyć się na szczerą rozmowę. Osoba, która dała nam może i kosztowny, ale kompletnie nietrafiony prezent, może mieć możliwość jego zwrotu. I taki rozwój sytuacji byłby najkorzystniejszy dla obu stron. Jednak nic nie jest takie proste.

Nietrafione prezenty
fot. unsplash.com

Bo ciężko jest powiedzieć komuś “wybacz, ale ten prezent kompletnie mi się nie podoba”. Chociaż takie określenie jest o niebo lepsze niż “jak mogłeś kupić mi coś takiego?!” Jeżeli decydujemy się na rozmowę, zadbaj o to, aby nie była przeprowadzana w oskarżycielskim tonie. Skup się na racjonalnym przedstawieniu całej sytuacji i poproś o wspólne rozwiązanie problemu. Zwróć uwagę również na to, że nie jest twoją intencją kogoś zasmucić albo wprowadzić w zażenowanie. 

Bywa jednak, że racjonalna rozmowa z drugą osobą nie jest możliwa. Zwłaszcza, gdy ta przyjmuje od razu postawę obronno- oskarżycielską. Wtedy warto przemilczeć to wszystko i poradzić sobie w inny sposób. Być może będzie on wymagał więcej pracy, ale w ogólnym rozrachunku naprawdę warto zainwestować swój czas. 

Niepasujące ubrania

Ubrania w formie upominku to bardzo ryzykowna rzecz, bo nie zawsze wiesz, czy wstrzelisz się w gust osoby obdarowanej. Dużo bezpieczniejszą formą jest zakup karty podarunkowej albo vouchera, dzięki któremu dana osoba kupi sobie o wiele bardziej dopasowane rzeczy. Ale, jeżeli już mamy taki ciuszek, to trzeba coś z nim zrobić

  • Zwrot do sklepu – jeżeli masz metki i ubrania pochodzą ze sklepów sieciowych, w niektórych przypadkach istnieje możliwość zwrotu ubrań bez podania przyczyny aż do 30 dni od zakupu. I nie zawsze musisz mieć paragon.
  • Wystaw na Vinted – ta platforma sprzedażowa skupia się głównie na garderobie. To właśnie tu możesz ogłosić, że masz całkiem fajny ciuszek, ale tobie nie pasuje. I że z chęcią oddasz go w dobre ręce. Wystawianie i sprzedaż takich produktów jest właściwie bezkosztowe.
  • Wystaw na OLX – to kolejna platforma dzięki której bez kosztów możesz wystawić niechciane rzeczy. I to nie tylko ubrania!

Elektronika

Czasem otrzymujemy coś, co nie do końca jest dla nas funkcjonalne a nie bardzo mamy jak zwrócić je do osoby, która nam to dała. Co wtedy zrobić?

  • Wystaw na Allegro.pl – to jedna z najbardziej popularnych platform sprzedażowych w internecie. Sprzedaż tam dosłownie wszystko, po określonych cenach. Niestety w przypadku tego serwisu, musisz liczyć się z naliczeniem odpowiedniej prowizji od wystawienia i sprzedaży.
  • Zrób post na lokalnych grupach na facebooku – mimo, że najlepsze czasy ten portal ma już za sobą, to jednak wciąż skupia wokół siebie ogromne ilości ludzi. To tam możesz więc poinformować, że masz do sprzedania niechciany prezent. Tylko uważaj, aby tego postu nie przeczytała osoba, która ci ten prezent dała. 
Nietrafione prezenty
fot. unsplash.com
  • Komis – w każdym większym mieście działa komis, który przyjmuje bardzo różne rzeczy, w tym również nietrafione prezenty. Oczywiście, nie możesz tam liczyć na ceny takie jak w sklepie, ale w tym przypadku lepsze coś niż nic, czyż nie? 

Rada na koniec

Nietrafione prezenty mogą się przydarzyć zarówno w formie żenujących upominków walentynkowych, jak i prezentu dla Babci i Dziadka. Co więcej, tu cena nie gra roli, bo mogą mieć postać prezentu do 50 zł dla chłopaka jak i prezentu na Mikołaja dla dorosłych. W każdej sytuacji warto wyjść z tego z odrobiną humoru, bo może dający prezent miał dobre intencje, ale zwyczajnie nie trafił z upominkiem. Pamiętaj, że może się to zdarzyć każdemu!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here